Baykal terörle mücadele konusunda açıklama yapıyor

Baykal terörle mücadele konusunda açıklama yapıyor.18133
  • Giriş : 09.11.2007 / 15:49:00
  • Güncelleme : 09.11.2007 / 15:57:18

Deniz Baykal, terörle mücade politikasına yönelik gündeme getirdiği son açılımları izah ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, PKK terörüne karşı Irak ile komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Bazı önerilerini açıklayan Baykal, ''Bunu terör politikasında kırılma gibi algılamak yanlış olur'' dedi.

CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Deniz Baykal, Türkiye'nin Irak halkına yönelik olarak iyi niyetli ve dostane yaklaşımının, terör örgütü PKK'nın Irak toplumunda bulacağı desteği giderek azaltacağını kaydetti.
 
"O insanlara (Irak halkı) tümüyle iyi niyetli bir kardeşlik anlayışına dayalı olarak, dostane duygularımızı ortaya koyan bir yaklaşım sergilemeliyiz" diyen Baykal, "Bu durumda, Irak, Türkiye'ye terör ihracı konusunda daha sorumlu davranacak, iyi komşu gibi davranma gereğini hissedecektir" ifadesini kullandı.
 
CHP lideri, bunu "terör politikasında kırılma" gibi algılamanın yanlış olacağını, zira, Türkiye'nin terör örgütüne karşı askeri yöntemlerinin süreceğini ve uluslararası haklarından yararlanarak girişimde bulunacağını söyledi.
 
Irak'a yönelik açılımlar üzerinde çalıştıklarını söyleyen Baykal, sundukları önerilerden bazılarının orta vadeli politikalar olduğunu, çünkü terörle mücadelenin artık günlük politika olmaktan çıktığını belirtti.
 
Baykal, "Türkiye, 10-20-30 yıl sonrasını düşünmeli. Hedef hükümetler değil, doğrudan insandır, halktır" diye konuştu.
 
Af ile ilgili bir soru üzerine ise CHP lideri Baykal, "Terörle mücadeleye zaafiyet getirilmemeli. Af söz konusu bile olamaz" dedi.
 
"Yeni bir aşamaya gelindi"
 
Terörle mücadelenin bugün yeni bir aşamaya geldiğini vurgulayan Baykal, "Çok yönlü yeni ve milli bir politika oluşturulmalı. Terör örgütü 1999 öncesinde de yurtdışından destek buluyordu. Mücadelede başarıya ulaşmak için bu desteği ortadan kaldırmaya çalışıyorduk. Çalışmalar yapıldı ve buna yönelik politika başarılı oldu" dedi.
 
O yıllarda PKK'nın Suriye'de Bekaa ve Şam'a yerleşmiş olduğunu hatırlatan CHP lideri, "Suriye yönetimi PKK'nın terör örgütü olmadığını söylemiyordu, ona sahip çıkmıyordu. Suriye bunu reddeden bir tavır içindeydi. Türkiye kararlılığını ortaya koydu ve bu tablo değişti. Şimdi yine yurtdışı desteği var. Ama destek verenler PKK'nın terör ögrütü olduğunu kabul etmiyorlar. Şimdikiler direnç sergiliyor" diye konuştu.
 
"Irak farkı bu noktada ortaya çıkıyor" Deniz Baykal, "PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmeyen bir Irak yönetimi mevcut tabloyu daha da karartıyor" ifadesini kullandı.
 
Baykal, "Terörle mücadelenin askeri boyutunu gözardı etmek mümkün değildir. Yeni dönemdeki mücadele, sadece askeri operasyon ile de sonuçlandırılamaz. Terör daha uzun yıllar Türkiye'yi meşgul edecek temel bir konudur. Ortada uzun vadeli mücadeleyi gerektiren bir tablo var" dedi.
 
"Terör tecrit edilmeli"
 
CHP lideri, "Amaç, terörü tecrit etmektir, yalnızlaştırmaktır, terörün etrafındaki ortamı dost edinmektir. İyi niyetli bir açılım yapılmalı. Suriye'de öyle değildi. Örgüt çevre desteği almıyordu. Ama şimdi durum daha karışık. Türkiye komşusuyla dostane ilişkiler kurarsa terör tecrit edilir" dedi.
 
"Bu acılı coğrafyada büyük sevgi ve barış ortamı gerek" diyen Baykal, "Bölgede inanlar arasında düşmanlık yok. Türkiye'nin bir çatışmanın, husumetin tarafı olması söz konusu olamaz. Mücadelenin asıl amacı terörü meşrulaştırmamaktır. Teröre destek verenler soyutlanıyor. Bunu sahiplenmemiz gerek" ifadesini kullandı.
 
Baykal'ın Irak'a yönelik açılım önerilerinden bazıları şöyle:
 
ÜNİVERSİTE İMKANI
 
Türkiye, Irak'taki Kürt, Arap, Sünni, Şii, Türkmen kökenli gençlere çok ciddi şekilde el uzatabilir. O gençlerin yüzlercesine, binlercesine Türkiye üniversitelerinde en kaliteli eğitim olanaklarını öncelikle açma kararını almalıdır.
 
Irak'ın mühendisleri Türk üniversitelerinde yetiştirmelidir. Bütün üniversitelerde kontenjanlar açılmalı. Daha sonra ülkelerine dönmeli ve ülkelerinin geleceğinde söz sahibi olmalılar. Oraların gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamalı.
 
Birbiriyle anlaşan, aynı dili konuşan insanlara dönüşmemiz lazım. Türkiye televizyonları Irak coğrafasında sistematik bir şekilde etkili olmalı, interaktif iletişim kurulmalı.
 
SU SORUNU
 
Irak-Suriye coğrafyası çok temel bir su sorunuyla karşı karşıyadır. Türkiye su zengini bir ülke değildir ama Türkiye'nin su kaynakları komşularımız için büyük önem taşıyor. Dicle üzerindeki barajlar sistemini hızla tamamlamamız lazım.
 
Suyu yönetmek, Irak'ta fevkalade önemli bir fırsat elde etmek demektir. Türkiye, komşularının ihtiyaçlarına cevap veren iyi niyetli komşuluk anlayışını benimsemelidir. Türkiye derhal Ilısu Barajı'nı tamamlamalıdır. Birbirimizi dikkate almalıyız. Bunlar bir barış anahtarı niteliğini taşıyacaktır.
 
BAĞLANTI YOLLARI

Habur sınır kapısı işliyor, Ovaköy'ü de açalım. Birbirinin alternatifi anlayışıyla
söylemiyorum. Yeni, çeşitlendirilmiş bağlantılar kuralım. Çoğaltalım. Açalım, kapatmayalım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious