Baykal tiridine bandı

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Elmadağ İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen 9. Geleneksel Tirit Şenliği'ne katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Elmadağ'a 25 kilometre uzaklıktaki Karacahasan yaylasında yapılan Tirit Şenliği'ne, Antalya ve Isparta'ya uğradıktan sonra helikopterle geldi. Şenlik alanına gelişince partililer tarafından coşkuyla karşılanan Deniz Baykal, burada yaptığı konuşmada birlik beraberlik mesajları verdi. Şenliğe katılan kadınların, konuşmasını yaptığı plartformun ön tarafına toplanmasını isteyen Deniz Baykal, "Kadınlarla hep birlikte olacağız, kadınlar olmadan Türkiye olur mu? Kimseyi dışlamayacağız, kimseyi kapatmayacağız, kimseyi toplumun dışına itmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Tükiye'yi birbirine düşürmek isteyenlerin olduğunu, içerden ve dışardan yapılan bü tür bölme parçalama girişimlerine içerden de katkıda bulunanların olduğunu ifade eden Deniz Baykal, "Türkiye'yi birbirine düşürmek isteyenler var. Alt kimlik üst kimlik söylemlerine, yapay azınlık tartışmalarına sakın izin vermeyin. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere izin vermeyelim. Hepimiz Türk milletinin bir parçasıyız. Bunu değiştirmek isteyenlere müsaade etmeyelim" diye konuştu.

Türkiye'de din adına siyaset yapanların olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, vatandaşları dindar olan ve olmayan diye ayırdığını belirten Deniz Baykal, dini siyasete alet edenlere fırsat verilmemesini istedi. Baykal, "Türkiye bin yıldır müslüman ve bin yıl daha müslüman kalacak. Sen kimsin de bizim müslümanlığımız hakkında hüküm veriyorsun" dedi. Baykal, din ile laiklik arasında çelişki varmış gibi göstermek isteyenlere izin verilmemesini istedi.

Konuşmasının ardından Deniz Baykal'a, plaket ve Elmadağ'ın anahtarı verildi. Baykal daha sonra 'Tiridine Bandım' türküsüne atıfta bulunarak, espiriler yaptı. Baykal, "Plaketi, anahtarı aldık ama daha tiridine banamadık. Tiridine bandıracak mısınız? Bedava mı sanacağız? Para vereceğiz değil mi...Tirit işi tamam, peki söğüt ağacına manda yuva yapmış o ne olacak? Yavrusunu da sinek kapmış, o ne olacak?" şeklinde konuştu. Baykal'ın esprileri, senliğe katılanları güldürdü.

Baykal, daha sonra kendisine ikram edilen tiritten ve diğer yemeklerden yedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious