Baykal Türban'da son sözünü söyledi!

Baykal Türban'da son sözünü söyledi!.13188
  • Giriş : 29.11.2008 / 14:10:00
  • Güncelleme : 29.11.2008 / 13:29:10

Baykal, başörtüsü konusunda yöneltilen bir soru üzerine partisinin görüşlerini kamuoyuna açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özel bir televizyon kanalının soruları yanıtlayan Baykal, başörtüsü konusunda yöneltilen birs soru üzerine partisinin bu konudaki son durduğu noktayı kamuoyuna açıkladı.

Türbanlı öğrenciler

"Zaman zaman kavgaya dönüşen konunun başlangıcının üniversitelerde türbanlı öğrencilerin okuma hakkının olup olmaması. Bu çerçeveden bakarsak bir kılık kıyafet sorunu söz konusu. yaklaşımınız nedir?" sorusuna Baykal, "Bizi çok iyi anlayın. Biz Türkiye'nin hukuk sistemine, anayasal düzenine saygı gösteriyoruz. Biz Türkiye'deki sorunların hukuk düzenimizden, anayasal düzenimizden laik bir devlet oluşundan kaynaklanmadığını düşünüyoruz. Türkiye'nin laik bir devlet kimliğini korumasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz" yanıtını verdi.

Baykal, "Bazılarının sorunu bizim devlet düzenimizin laiklik ilkesiyle. Biz onlar gibi bakmıyoruz. O bakımdan laikliği tehdit etmeye yönelik hukuk düzenimizin dışındaki arayışlara destek vermemizi kimse beklemesin. Böyle bir şey yok. Böyle bir şey aklımızın kenarından bile geçmedi. Bugün yeni getirilen bazı özgürlük taleplerinin çözümü anayasanın laiklik ilkesinin ortadan kaldırarak değil bu ilkeyi güven verici bir biçimde yaşama geçirerek, Türkiye'nin laiklikle artık bir probleminin olmadığını göstererek sağlanacağına inanıyoruz" dedi.

Laiklik sorununun kadın değil bir erkek mücadelesinin sonucu ortaya çıktığını anlatan Baykal, "Erkeklerin kadınların üzerindeki baskısının ve onları kullanma çabasının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Erkekler ellerini kadının üzerinden çekseler, kadını rahat bıraksalar çok daha farklı bir ortamın ortaya çıkacağı..." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*