Baykal: Türkiye'ye alarm veriyorum

Baykal: Türkiye'ye alarm veriyorum.9867
  • Giriş : 07.01.2009 / 20:42:00

Sistematik bir biçimde Türkiye'yi tarihi çizgisinden çıkarmaya yönelik bu uygulama aşama aşama ilerliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ergenekon Soruşturması kapsamında başlatılan 10. operasyona tepki göstermek için basın toplantısı düzenledi. Baykal davanın hukuki değil siyasi bir dava olduğunu savunarak, davanın arkasında AKP'nin olduğunu söyledi.

İşte Baykal'ın açıklamaları...

"Yaşanan gelişmeler Türkiye'nin tarihi bir dönemeçten geçtiğini bize gösteriyor. Bugün gene bu dönemeçten geçtiğimizi bize gösteren gözaltılara tanık olduk.

Sistematik bir biçimde Türkiye'yi tarihi çizgisinden çıkarmaya yönelik bu uygulama aşama aşama ilerliyor. Karşı karşıya bulunduğumuz durum bizi hukuki bir dava ile değil siyasi bir dava ile karşı karşıya kaldığımız gerçeği ile yüzleştiriyor.

Bu davada yasanın uygulanması değil yasayı kulanarak belli bir siyasi hesaplaşmanın yöntemi uygulanmaktadır. Böyle bir sistematik tablo ile hiçbir hukuk devleti toplumunda karşı karşıya gelemezsiniz. Çok açıktır ki ancak rejim değişikliği yaşanan ülkelerde rejim değişikliği dönemlerinde böyle tablolarla karşılaşırız. Humeyni ve Hitler örneğinde olduğu gibi. Toplumun değerleri ilkeleri, saygın insanları yer değiştirirler böyle bir tabloyla karşı karşıyayız.

Bir siyasi intikam arayışı sözkonusudur. Sen madem dün bunları yaptın bunları senin yanında bırakmayız gün gelir burnundan fitil fitil getiririz anlayışı yürürlüktedir. İntikam operasyonudur.

Buradaki uygulama demokrat ve hukuki bir uygulama değildir uluslarareası hüküm standartlarına uygun değildir. Anayasamıza uygun değildir. Türkiye kanun ve hukukun ayrılığını bir kez daha yaşayarak görmektedir. Böyle uygulama olmaz. Dava açılacak ortada idianame yok insanlar bir buçuk yıl gözaltında tutulacak.

Gözaltına alınanlar hastalanacak, ölecek ama neyle suçlandığı halka ortaya çıkmayacak. Parsel, parsel adalet olmaz. Dalga dalga, başı belli değil sonu belli değil. Bu hesap gözaltına alınan insanlardan sorulmuyor. Bu hesap onların temsil ettiği değerlerden soruluyor. Onun ötesinde Cumhuriyet'in temel değerleri ile hesaplaşılmaktadır. Bundan sonra Cumhuriyeti savunacaklara gözadağı verilmektedir bu çaba çok ince bir şekilde götürülüyor. Hesap sorulmak istenen insanların yanına çeşitli suç ilişkilerine girmiş insanlar yerleştirilerek kirletme çabasına gidiliyor. Aynı torbanın içine konularak siyasi mahmkum etme.. Topyekun harcanıyorlar.

Çeşitli mafya ilişkilerinde yer alan insanlarla Cumhuriyeti temsil eden insanları harcama çalışması birlikte götürülüyor. Neden özel bir mahkemede yargılama gerçekleştiriliyor. Mafya ilişkileri ise çok normal mahkemeler var orada götürülebilirdi. Normal mahkemeler de hemen gereğini yapar...

Bu davanın arkasında iktidar vardır, bunu başından beri söyledim. Cumhurbaşkanı ve Başbakan böyle bir davanın geldiğini önceden ilan etmiştir. Başbakan "Bir savcı arıyoruz bulamıyoruz" demiştir. Herkese içinden geçmekte olduğumuz bu dönemde bir şey söylemek istiyorum; Bu gidiş iyi bir gidiş değildir.

Bu konuyu içimizde sorumluluk duygusu ile değerlendirmeliyiz. Bu gidişin bu projeyi gerçekleştirenler için iyi bir gidiş değildir bu gidiş köşesine çekilip izleyenler için de iyi değildir. Herkes değerlendirmelidir, "Ben üzerime düşeni yapıyor muyum?" sesiz kalanlar sorumluluk altına girer.

İktidar bir medya operasyonu götürüyor. Yapısı ve niteliği, kapsamı, içeriği çok ciddi bir planlamayla değiştirilmek isteniyor. Türkiye'nin medya düzeni son yıllarda bu iktidarın yönlendirilmesiyle köklü bir biçimde değiştirildi. Bu normal değildir. Gene aynı şekilde iletişim denetleme düzeni kurulmuştu. Bütün telefonlar Başbakan'ın kişisel yetkisi ile görevlendirdiği kişiler tarafından denetlenmekte ve dinlenmektedir. Üniversite düzeni çökertilmiştir. Yargı düzeni çok ciddi şekilde sarsıntıya maruz bırakılmıştır. Bu konudaki çalışmalar sürmektedir. AKP terörist bir hegomonya kurdu hedefte ise Cumhuriyet ilkelri var. Sandıkta halkımız gereken tepkiyi göstermelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*