Baykal ve Doğan'ı Almanya yalanladı

Baykal ve Doğan'ı Almanya yalanladı.13280
  • Giriş : 15.01.2009 / 14:39:00

CHP lideri Baykal ve Aydın Doğan medyası, Deniz Feneri e.V. dava dosyasının Türkiye'ye gelmesini hükümetin engellediğini öne sürüyordu. İşin gerçeğini Almanya açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


CHP ledire Deniz Baykal ve onun sesi olan Aydın Doğan medyası, Almanya'da görülen Deniz Feneri e.V. davanında 17 Eylül'de verilen karar duruşmasından bu yana aynı konuyu gündeme getirerek hükümete hücum etti: Hükümet Deniz Feneri dosyasını getirtmiyor.

Bu konuda Baykal günlerce konuştu, hâlâ konuşmaya devam ediyor. Her fırsatta aynı iddiayı dile getiriyor. CHP lideri Baykal'ın yaptığı açıklamaların üzerine atlayan Aydın Doğan medyası ise aynı nakaratı tekrarlayageldi: Hükümet Deniz Feneri dosyasını getirmek istemiyor.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in konu ile ilgili olarak yaptığı, "Hükümet bu konud üzerine düşen görevi yaptı. Biz gerekli yazıyı yazdık" açıklamalarına rağmen aynı iddialar tekrarlanıp durdu.

İşin gerçek yüzü ise Alman adalet makamlarından geldi. Hürriyet'ten Uğur Ergan'a konuşan Frankfurt Savcılığı Sözcüsü Başsavcı Doris Möller Scheu, Türk makamlarının dosyayı kendilerinden istediğini, ancak gerekçeli kararın ellerine ulaşmamasından dolayı bu talebe cevap veremediklerini açıkladı.

Hürriyet'te yer alan Frankfurt Savcılığı Sözcüsü Başsavcı Doris Möller Scheu'nün açıklaması ile ilgili haber şöyle:

"Frankfurt Savcılığı Sözcüsü Başsavcı Doris Möller Scheu, geçen Eylül'de Almanya'da karara bağlanan Deniz Feneri e.V dosyasının Türkiye'ye gönderilmesi için, Frankfurt Eyalet Mahkemesi'nden gerekçeli kararın savcılığa ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Gerekçeli karar ulaşır ulaşmaz, formalitelerin tamamlanmasından sonra dosyanın Türkiye'ye iletileceğini belirten Scheu, "Bundan kimse şüphe duymasın. Ancak gerekçeli karar elimize ne zaman gelir bunu bilemem. Kısa süre içinde savcılığa gelmesini ümit ediyorum" dedi. Möller Scheu, şunları söyledi:

"Henüz Eyalet Mahkemesi'nden gerekçeli karar metni gelmedi. Mahkemeden bir şey gelmediği için yollayacağımız bir şey yok. Ekler, harçlar vs. tüm işlemler tamamlandıktan sonra karar bize gelecektir. Bildiğiniz gibi bu davayla ilgili Türkiye'den iki ülke arasındaki adli yardımlaşma çerçevesinde bir talep aldık. Elimizde elbette Türkiye'ye göndereceğimiz bir şeyler var. Ancak Türkiye'nin taleplerinden en önemlisi, gönderilecek dosyanın içinde 'gerekçeli karar'ın bulunması.

Karar elimize geçtikten sonra Frankfurt Başsavcılığı dosyayı Hessen Eyaleti Adalet Bakanlığı'na gönderecek. Dosya oradan Almanya Dışişleri Bakanlığı'na, daha sonra da iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında yapılacak teatiyle Türk makamlarına iletilecek. Dosya savcılığa ulaştıktan sonra, biz gereken formaliteleri en kısa süre içinde tamamlayıp Türkiye'ye gönderme sürecini başlatacağız."

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Feneri e.V. dosyası belgelerini 6 Ekim 2008'te istemişti."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*