Baykal ve Sav için 'istifa edin' sesleri yükseliyor

Baykal ve Sav için 'istifa edin' sesleri yükseliyor.13595
  • Giriş : 02.06.2008 / 00:16:00
  • Güncelleme : 02.06.2008 / 00:51:07

CHP’de ‘skandal’ ikili Deniz Baykal ve Önder Sav için istifa sesleri yükseliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Skandalın kilit ismi Sav ‘Telefonun 2 kez çaldığını hatırlıyorum. Açıksa nasıl çaldı o zaman’ diye sordu

CHP’NİN gündeme getirdiği ancak altında kaldığı telekulak krizinin tersine dönmesinin ardından CHP’de sessizlik hakim oldu. Ancak gözler, muhaliflerin de sık sık görevden alınmasını istedikleri Önder Sav’a döndü. CHP’de ‘Sav ve Baykal istifa’ sesleri yükselmeye başladı. Sav ise, avukatı aracılığıyla savcıya başvurarak, Turkcell’den o günkü konuşmaya ilişkin dökümlerin istenmesi talebinde bulundu. Turkcell’in ise Sav’ın istediği belgeyi vermediği öğrenildi. Sav görüşmeye ilişkin Telekom belgesinin yayınlanmasının ardından çevresine, ‘Görüşme yaparken telefonum iki kez çalmıştı. Eğer açıksa nasıl çaldı’ yorumunu getirdi.

GENSORU ORTADA KALDI

KONUYLA ilgili olarak ‘gensoru’ vereceğini açıklayan CHP’nin bu planı da suya düştü. Önümüzdeki hafta gensorunun verilmesinin planlanmasına karşın, ortaya çıkan belgelerin ardından gensoru önergesinin verilip verilmeyeceği de belli değil.

YÖNETİMİ O ŞEKİLLENDİRDİ

CHP’NİN 32’nci kurultayına damgasını vuran ve parti yönetiminin şekillenmesinde ağırlığı hissedilen Sav’ın, son iki haftada adının karıştığı iki olay, hem kendisine hem de CHP’ye zor anlar yaşatacağa benziyor. Parti içinde, 71 yaşındaki Sav’ın artık istifa etmesi gerektiğinin açıktan açığa konuşulmaya başlandığı bildiriliyor.

Telekom belgesinin ardından Ankara Beysukent’teki evinde dinlenen Baykal programlarını da iptal etti

WATERGATE fiyaskosunun ardından CHP lideri Baykal sessizliğe gömüldü. Önceki gün Antalya’da temaslarda bulunan Baykal Telekom kayıtlarının ardından tam anlamıyla sessizliğe gömüldü. CHP liderinin Ankara’ya döndüğü ve evine kapandığı öğrenildi. Baykal dün düzenlenen TOBB’un 63. Genel Kurulu’na katılmaktan da son anda vazgeçti. Katılımcılar Baykal’ın son anda vazgeçmesinin nedeni olarak ‘dinleme skandalı’nın elinde patlamasını gösterdiler. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Deniz Bey’le iki gün önce konuştum ve Genel Kurul’a davet ettim. Bana toplantıya katılacaklarını söylediler. Sanırım seyahat programları yoğun olduğu için katılmaktan son anda vazgeçtiler’ dedi.

HÁLÁ İNANAMIYORLAR

ÖTE yandan CHP’liler dinleme olayının telefonun açık kalmış olmasından kaynaklandığına inanamıyorlar. Baykal dinlemenin kapalı telefon üzerinden ileri teknolojik aletlerle yapıldığını ve olayda istihbarat örgütlerinin de parmağının olduğunu düşünüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de, Sav’ın kiminle konuşacağının istihbarat kaynaklarınca tespit edildiğini iddia etti. Öymen NATO’da görevliyken kapalı telefon dinlemesini yetkililer tarafından uygulamalı olarak gösterildiğini anlattı. CHP’nin resmi internet sitesinde skandalı deşifre eden belgenin haberi konulmazken, o güne kadar olan bütün yazı ve haberler ayrıntılı olarak yer alıyor.

‘Köşeler’den istifa çağrısı

Türkiye’yi sarsan dinleme krizinde CHP destek çıkan yazılar yazan bazı yazarlar, şimdi tam tersi bir tavır içerisine girdiler. Baykal ve Sav için köylerden istifa çağrıları yapılmaya başlandı.

‘Gaflet dinlemesi’

HÜRRİYET Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, yaşananların gaflet olduğunu belirterek;’ Ortaya konan Telekom kayıtları, olayın bir ortam dinlemesi değil, kelimenin tam anlamıyla bir ‘gaflet dinlemesi’ olduğunu ortaya koyuyor. Ne gazeteye, ne de gazeteciye söylenecek laf var. CHP kendi eliyle tuzağa düştü ve Başbakan’a son günlerdeki en büyük voleyi kaldırdı. Erdoğan da voleyi çaktı’

‘Eline, beline, telefonuna hakim ol’

VATAN Gazetesi yazarı Reha Muhtar ise şunları yazdı;’ ‘Eline beline diline hakim ol’ sözü, bundan böyle CHP Genel Sekreteri için, ‘Eline beline diline ve telefonuna hakim ol’ biçiminde değiştirilmelidir... Genel Sekreter bu görevden istifa etmelidir...’

‘Baykal çırılçıplak kalacak’

AKŞAM Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turgut, ‘Görünen o ki; ortada bir dinleme olayı yok. Sadece CHP’nin kriz çıkarmaya yönelik saldırgan tavrı var. CHP lideri de, genel sekreteri de hemen istifa etmeli. Çünkü eğer denilenler doğruysa: CHP tüm inandırıcılığını yitirmiş olacak. CHP Lideri Baykal bir liderde olması gereken tüm özellikleri kaybetmiş bir insan olarak ortada çırılçıplak kalacak’ dedi.

Vali Serindağ için soruşturma sinyali

CHP Genel merkezindeki konuşmaları olay olan Vali Serindağ hakkında bu hafta içinde soruşturma açılabileceği belirtiliyor

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay, CHP Genel Sekreteri Önder Sav’la görüşmesi basına yansıyan Bolu eski Valisi Ali Serindağ hakkında henüz soruşturma başlatmadıklarını söyledi. Ancak Ankara’daki diplomatik kaynaklar, Vali Serindağ hakkında yakın zamanda soruşturma başlatılacağını belirtiyor.

‘HENÜZ BAŞLATMADIK’

Atalay, ‘Vali Ali Serindağ hakkında henüz soruşturma başlatmadık’ dedi. ‘Ne zaman başlatacaksınız?’ sorusuna ise Atalay, ‘ Henüz başlatmadık’ şeklinde aynı cevabı verdi.
Faal olarak çalışan bir valinin ana muhalefet partisinin genel sekreteri ile parti merkezinde bu tür diyaloga girmesinin inceleme konusu olduğunu dile getiriyorlar.

‘Hepimiz ruhen dinleniyoruz’

YSK Başkanı Aydın, skandal için ‘Hepimiz ruhen dinleniyoruz’ derken Yargıtay Başkanı Gerçeker ‘Neyseki biz gündemden düştük’ diye konuştu

DİNLENME iddiaları ile ilgili olarak en ilginç yaklaşım YSK Başkanı Muammer Aydın’dan geldi. Yargı mensupları ile üç günlük Kapadokya gezisine katılan Aydın, ‘ Hepimiz dinleniyoruz. Ama ruhen bedenen’ dedi. Geziye dün katılan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’de gazetecilerin konu ile ilgili sorularının hedefi oldu. Gerçeker, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ten sonra Önder Sav’ın da dinlendiğine ilişkin iddialarla ilgili soruya ‘Neyse ki bu tartışmalardan biz gündemden düştük’ dedi. Yargıçları tur obüsünün plakasının AK olması dikkat çekti. Öte yandan Danıştay Başkanı Mustafa Birden, yarın Cumhurbaşkanı Gül’e ‘nezaket’ ziyaretinde bulunacak.

‘CHP herkesten özür dilemeli’

VAKİT Gazetesi Ankara Temsilcisi Serdar Arseven, CHP Lideri Deniz Baykal’ın telekulak iddiaları nedeniyle herkesten özür dilemesi gerektiğini söyledi. Ankara Plaza Otel’de bir basın toplantısı düzenleyen Arseven, Baykal’ın kendine yakın basın organlarıyla olayı yanıltmaya yöneldiğini belirtti. Önder Sav’a dostça mesaj vermek istediğini belirten Arseven, gazetelerinin düzenlediği Umre kampanyası’na Sav ve ailesini de davet etti. CHP lideri Baykal’ın çok ağır ithamlarda bulunduğunu kaydeden Arseven, CHP’ye dava açma hazırlığı içinde olduklarını bildirdi. Arseven, ‘Görüşmenin dinlenilmesinin meslek etiği açısından nasıl değerlendirdiğinin’’ sorulması üzerine, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın kameraya alınmış görüntülerinin yayımlanmasından imtina edilmediğini söyledi.

Vatan’ın bir ay içinde üçüncü fiyasko manşeti

DİNLEME skandalında büyük bir gürültü ve kesinlikle haber yapan Vatan Gazetesi bir ay içinde üçüncü fiyaskosuna da imza atmış oldu. Vatan, Fikri Sağlar’ın köşe yazısını manşet yaparak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a eşinin harcamalarını sorduğunu manşetine taşımıştı. Haber, Başbakan ve Org. Büyükanıt tarafından sert bir dille yalanlanmış gazeteye dava açılmıştı. Yine Vatan, Başbakan Erdoğan’ın işadamı Hüsnü Özyeğin’i ATV-Sabah ihalesine girmemesi konusunda uyardığını yazmıştı. Ve Önder Sav’ın bombası. Her üç haberde kaynaklarından yalanlandı.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious