Baykal: "Yargıyı baskı altına almaya çalışıyorlar"

Baykal:
  • Giriş : 24.05.2008 / 17:14:00

CHP Genel Başkan Deniz Baykal, ''hükümetin yargı organlarıyla kavgalı olduğunu'' öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, Kadıköy Belediyesince Kozyatağı'nda yaptırılan Belediye Meclis Binası ve Kozyatağı Kültür Merkezi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Kadıköy'de uzun yıllardır çağdaş bir belediyecilik anlayışının sürdüğünü söyledi.

Kadıköy'de ''işlerin iyi gittiğini, aynı şeyi Türkiye için söylemenin mümkün olmadığını'' ifade eden Baykal, iktidarın icraatlarını eleştirerek, ekonomide özellikle dış borcun büyük oranda arttığını savundu. Baykal, AK Parti'nin iktidara geldiğinde 220 milyar dolar olan dış borcu, 500 milyar dolara çıkardığını, Türkiye'de huzur, kardeşliğin ve barışın da sağlanamadığını öne sürdü.

Deniz Baykal, sözlerine şöyle devam etti:

''Şu Türkiye'nin haline bakın. Hükümet, devletin bütün kurumlarıyla kavgalı. Üniversiteyle kavgalı, yargı organlarıyla kavgalı... Yani hep hükümet mi haklı? Üniversiteyle kavgada, Danıştay, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve başsavcılıkla kavgada hep onlar haklı, hepsi haksız. Böyle bir şey olabilir mi? Niçin böyle bir tablo var? Çünkü bu iktidar, Türkiye'de Anayasal düzenimizin temellerini değiştirmek istiyor. Anayasal düzenimizin ana ilkelerini değiştirmek istiyor. Bu ilkeler, Atatürk'ten günümüze gelen ilkelerdir. Bu ilkeleri, gelmiş geçmiş bütün hükümetler sahiplendi.''

Baykal, ''bugüne kadar hiç kimsenin Anayasa'nın temel ilkeleriyle bu dönemdeki kadar kavga etmediğini'' öne sürerek, ''O temel ilkelerden birisi laiklik ilkesi. Laiklik ilkesiyle kavgaları var'' görüşünü savundu.

CHP Genel Başkanı Baykal, laiklik ilkesinin ne kadar değerli olduğunun İran, Irak, Afganistan gibi ülkelere bakıldığında görülebileceğini dile getirerek, ''Bunlar bunu değiştirecekler ama karşılarında kim var? Yargı. Yargıyı halledecekler'' diye konuştu.

Baykal, iktidarın yargının kumanda merkezi olan Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na atamaları yapmak istediğini belirterek, ''Siz, yargıyı kendi siyasi emelleriniz için oyuncak gibi kullanma peşindesiniz. Demokrasinin temel dayanaklarından biri, bağımsız yargıdır. Yargının bağımsızlığını ortadan kaldıracaklar. Amaçları, yargıyı siyasi denetimin altına almak. Bu, Türkiye'yi çığırından çıkarır'' dedi.

-SABAH VE ATV'NİN SATIŞI-

Konuşmasında Sabah ve ATV'nin satış sürecine de değinen Baykal, pek çok firmanın ilgi göstermesine rağmen daha sonra bundan vazgeçtiğini, ''Sabah ve ATV'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın damadının başında olduğunu firmanın aldığını, ancak paranın 750 milyon dolarının da devlet bankasından kredi olarak alındığını'' söyledi. Baykal, ''kredinin teminatsız olarak verildiğini, aynı koşullarda bir başkasının kredi istemesi durumunda ise bankanın bu krediyi vermediğini'' iddia etti.

İktidarın medyayı kontrol altına almayı istediğini belirten Baykal, kendi medyasını da yarattığını öne sürerek, şunları söyledi:

''Demokrasi, 4-5 yılda bir sandığa gidip, oyları aldıktan sonra 'ben istediğimi yaparım' demek mi? Demokrasi de hukuk, kural, Anayasa, yargı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay yok mu? Hesap vermek yok mu? Türkiye'de birileri 'ben oyu aldım, herkes bana ram olacak' diyor. Demokraside, ram olmak (boyun eğmek) diye bir şey yoktur. Demokraside hukuk vardır, yetki ve sorumluluk vardır, hesap verme vardır. Biz, Türkiye buraya gelmesin istedik.''

Deniz Baykal, parti olarak 2002 seçimlerinden sonra iktidarın yeni kadrosunu ziyaret edip, ''Türkiye'de Anayasa'nın özü, temelleri ve laiklik ilkesiyle oynamayın, yanlış olur'' dediklerini ve ''Oynamayız'' karşılığı verildiğini ifade ederek, ''Şimdi, manzarayı görüyorsunuz. Buraya gelmemesi için biz uyarı yapmışız. Aman yanlış yapmayın dedik ama Başbakan 'Ben 5 yıl o işlere girmedim. Artık giriyorum' dedi. Ben sana vadeli çek mi verdim? Ben, sana hiç girme dedim. Elini uzak tut o işlerden dedim. Girdi de ne oldu?'' dedi.

-CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ-

Baykal, ''Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yanlışlar yapıldığı'' görüşünü dile getirerek, şu an ''mevcut Cumhurbaşkanı'nın AK Parti'yi kapatma davasının sanıklarından biri olduğunu'' söyledi.

''Cumhurbaşkanı seçimi hatadır. Türkiye'yi buraya getiren hatalar zincirinin önemli parçalarından biridir'' diyen Baykal, Anayasa'nın 2 maddesinin değiştirildiğini, ''bunun da hata olduğunu ve hükümetin de bu hatayı gördüğünü'' ifade ederek, ''Şimdi bir başka hata yapıyorlar. Yargıyı etkisiz kılmaya, baskı altına almaya, sindirmeye çalışıyorlar. 'Gücümüz yetmiyor' deyip, Avrupa'daki siyasetçilerden yardım isteyip, onların desteğiyle Türk yargısını baskı altına almaya çalışıyorlar'' diye konuştu.

Baykal, ''AK Partili üyelerin bunun için Avrupa Konseyi Meclis Başkanına gittiğini'' öne sürerek, ''Ülkesine, kendisine güvenen, hatasının hesabını vermeye hazır, cesarette kendisine saygısı olan bir siyaset adamı 'çekin elinizi Türkiye'nin üzerinden, ben bağımsız yargıya güveniyorum' der. Diyor mu? Demiyor... Sen neyi kurtarmaya çalışıyorsun. Kendini kurtaracağım, diye koca Türkiye'nin yargısını en ağır baskılara maruz bırakmayı içine sindiriyorsun'' dedi.

Türkiye'de laikliğe ve demokrasiye sahip çıkılması gerektiğini anlatan Baykal, siyasetin ve inancın yerinin ayrı ayrı olduğunu, nüfusun ezici çoğunluğu Müslüman olan ve İslamiyetin en güzel yaşandığı ülkelerden biri olan Türkiye'nin böyle olmaya da devam edeceğini söyledi.

-''KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ...''-

Baykal, ''Türkiye'yi AKP'ye sığdırmaya kimsenin gücü yetmez. Kimler geldi, kimler geçti? Yüzde 50'ler, 59'lar alanlar geldi, geçti. Türkiye, bunlara mı teslim olacak. Senin o yüzde 47 oyu nasıl aldığını çok iyi biliyorum. Yüzde 47 oyu alıp, Türkiye'nin 80 yıllık, savaş meydanlarında oluşmuş Anayasal anlayışını tahrip etmeye seyirci kalmayız. AKP bugün var, yarın yok ama laik Türkiye Cumhuriyeti ebediyen var olmaya devam edecek'' dedi.

Konuşmasının sonunda Baykal, ''Bakıyorum da 'Başbakan orayı burayı istiyorum' diyor. Ama bir türlü dili 'Kadıköy'ü istiyorum'a varmıyor'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından belediye meclis binası ve Kozyatağı Kültür Merkezi temeli, Baykal ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından atıldı. Belediye Meclis Binası ve Kozyatağı Kültür Merkezi'nin 10 ay sonra tamamlanacağı bildirildi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, temel atma töreninin ardından parti otobüsüyle Bağdat Caddesi üzerinde, halkı selamlayarak Göztepe'deki İstanbul Oyuncak Müzesi'ne gitti. Baykal'a müzeyi, müzenin kurucusu Sunay Akın gezdirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious