Baykal: Yarın oylama yapılamaz

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal "Anayasa Mahkemesi tarihi bir karar almıştır. Bu konuyu mahkemeye götüren bir siyasi parti olarak bu kararın Türkiye'nin önünü açtığını düşünüyorum. Hiçbir parlamento Cumhurbaşkanlığı kararını kendi iç işi sayarak sonuçlandırma işi olarak görmeyecektir.

Hiçbir siyasi parti kendi partizanca ölçülerini Türkiye’ye Cumhurbaşkanı olarak dayatma şansı olmayacaktır. Hiçbir partinin şahsi görüşü ülkeye dayatmayacaktır.

Bu karar Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin çok doğru bir şekilde tesbit edilmesi şansını ortaya koymuştur. Bu Türkiye’ye buyük bir rahatlık getirecektir. Bugün bu karar Türk siyasi tarihine çok saygın bir karar olarak geçecektir.

Bu kararla hükümetin Cumhurbaşkanı seçme şansı kalmamıştır. Cumhurbaşkanını seçemeyecektir.

Hükümet seçime gitmek durumundadır. Bunun içinde hükümet kimseyle seçime gitmek için pazarlık yapamaz. seçim kaçınılmaz hale gelmiştir. Yeni cumhurbaşkanını yeni meclis seçecektir.

Yarın oylama yapılamaz. 1. tur oylama Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Takvim baştan başlatılmalı. 30 günlük adaylık süreci yeniden başlatılmalıdır. Yapılması gerek şey çok açıktır. Derhal en erken tarihte erken seçim tarihini almak... Meclisin gündemi budur. Hükümetin muhalefetle pazarlık etme gibi durumu söz konusu olamaz. En uygun tarihte Türkiye seçime gitmelidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious