Baykal: Yüzde 2 verdin, şimdi yüzde 20 zam yaptın!

Baykal: Yüzde 2 verdin, şimdi yüzde 20 zam yaptın!.10270
  • Giriş : 09.01.2008 / 03:18:00
  • Güncelleme : 09.01.2008 / 01:19:16

Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomiyi değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, elektrik zammının ''ölçüsüz'' olduğunu savunarak, ''Başbakan'ın, ne kadar zam yaptığından haberi yok. Yüzde 2 verdiğin insanlara, şimdi yüzde 20 zam yaptın'' dedi.

Bütün işaret ve belirtilerin, ekonomide güç günlerin geldiğini ortaya koyduğunu ileri süren Baykal, mali istikrar tablosunun ''sağlam temellere dayanmadığını'' savundu.

Büyüme hızının düşmeye başlandığını anlatan Baykal, enflasyonla mücadelede de başarısız olunduğunu, enflasyonun kronikleşmeye başladığını öne sürdü.

Deniz Baykal, açıklanan enflasyon rakamlarını da eleştirerek, ''TÜİK'in tüketim sepeti ne, Ankara'nın gecekondu bölgesinde yaşayan, asgari ücretle geçimini sürdürmeye gayret eden ailelerin aylık tüketim sepeti ne?'' diye sordu.

-ORTA VE DAR GELİRLİNİN ENFLASYONU-

Artık büyük fotoğrafa değil, ayrıntılara bakacaklarını ifade eden Baykal, ''Ayrıntıya baktığımız zaman gördüğümüz şu: Orta ve dar gelirlinin enflasyonu net bir şekilde çift rakamlı bir enflasyondur. Yüzde 10'unun altında değildir. Yüzde 15 ile 20 arasında tespitler yapılıyor... Türkiye'de halkın enflasyonunun, TÜİK'in resmi rakamlarıyla kamufle edilmesine izin vermemek lazım'' diye konuştu.

Memur ve emekli aylıkları ile işçi ücretleri ve asgari ücret
te yapılan artışların, elektrik ve doğalgaz zammının altında kaldığını savunan CHP lideri Baykal, hükümetin, bir eliyle verir gibi yaptığını, öbür eliyle fazlasıyla geri aldığını iddia etti. Baykal, ''Kaşıkla verdiğini, kepçeyle almıştır'' dedi.

-ELEKTRİK ZAMMI-

Deniz Baykal, elektrik zammındaki ölçüsüz uygulamanın Bakanları bile şaşırttığını savunarak, ''(Ya o kadar mı zam yapmışız) diyor. Kim diyor? Başbakan, diyor. Başbakan'ın ne kadar zam yaptığından haberi yok. Evet, yüzde 20 zam yaptın Sayın Başbakan. Yüzde 2 verdiğin insanlara, şimdi yüzde 20 zam yaptın'' diye konuştu.

Elektrik ve doğalgaz zamlarının süreceğini iddia eden CHP Genel Başkanı Baykal, ''Elektrik de otomatiğe bağlandı. Bundan sonra zamlar otomatik. Arkasından tak, tak, tak gelecek. Bu bir başlangıç. Artık yeni bir süreç geliyor, zamlar dönemi geliyor. Zam yağmurları başlıyor'' dedi.

-FİNANSAL KİRALAMADA VERGİ ARTIŞI-

CHP lideri Baykal, hükümetin, finansal kiralama işlemlerindeki KDV oranını, yüzde 1'den yüzde 18'e yükseltmesini de eleştirdi.

Türkiye'de finansal kiralama yoluyla 35 milyar dolarlık yatırım yapıldığını, sistemin çok başarılı bir şekilde işlediğini anlatan Baykal, bu nedenle yeni düzenlemenin hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini söyledi.

''Bu, Türkiye'nin kalkınmasına vurulacak en büyük darbedir, en yanlış iştir'' diyen Baykal, hükümetin, ''kimsenin haberi olmadan böyle bir düzenleme yaptığını'' savundu. Baykal, kalkınmaya, sanayileşmeye ve KOBİ'lere zarar verecek; işsizliği teşvik edecek yanlışa bir an önce son verilmesini talep ettiklerini söyledi.

-''NE SUSUYORSUN SAYIN ÇAĞLAYAN?...''-

Hükümetin, bocalamaya başladığını öne süren Baykal, doğru, sağduyulu ve memleketin yararına karar almakta artık tereddüt içine girdiğini savundu. Baykal, ''Bu işleri bilmesi gereken sanayi bakanı hükümette... O eğer şimdi AKP milletvekili olmasaydı, Sanayi Bakanı olmasaydı, Ankara Sanayi Odasının başında olsaydı, en büyük tepkiyi herhalde o gösterirdi. Ne susuyorsun Sayın Çağlayan?...'' diye konuştu.

Deniz Baykal, sosyal güvenlik yasa tasarısıyla da işçi, memur, emekli, dul ve yetimlerin, ''kazanılmış haklarının alınacağını'' iddia ederek, ''Bir darbe de oradan geliyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious