Baykal'a bir tek Demirel destek çıktı: "İstifa etme!"

Baykal'a bir tek Demirel destek çıktı:
  • Giriş : 03.08.2007 / 18:00:00

Demirel'den destek gören Baykal'a, partisinin üyelerinden istifa çağrıları geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, önceki gün yaptığı MYK toplantısının ardından dün de Parti Meclisi'ni (PM) topladı. Toplantıda sert tartışmalar yaşandı. PM üyeleri partiyi başarısızlığa mahkum ettiği gerekçesi ile Baykal'ın istifasını istedi.

Bazı üyeler olağanüstü kurultay ve Baykal'ın aday olmamasını talep etti. Bu isimler arasında Gülsün Bilgehan, Mustafa Özyurt, Örsan Öymen, İzzet Çetin, Ali Kemal Kumkumoğlu'nun bulunduğu öğrenildi. Baykal'ı yenilgiden sorumlu tutan üyeler, "İstifa edin, parti rahatlasın" görüşünü savunurken yapılan oylamada Baykal güven tazeledi.

ÖZKOL: RESMİ GAZETE GİBİYİZ

İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan, "Böyle giderse torunlarım ve sizin torunlarınız CHP'ye oy vermeyecek. Hemen bırakacağınızı açıklayın" çağrısında bulundu. PM üyesi Örsan Öymen ise Baykal'ın "partiyi yeniden inşa ediyoruz" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, "İnşa etmekten söz ediyorsunuz. AK Parti yoktan inşa etti. AK Parti ve partiye bakın. Onu örnek alın. Oylar ekibe değil toplumsal kimliğe verildi" dediği ifade edildi. PM üyesi Adil Özkol da CHP'nin söylemlerini eleştirerek, "Devlet bünyesindeki resmi gazete gibiyiz. O yüzden halk bize olumsuz bakıyor” dedi. Bu arada Baykal'ın yakın çalışma ekibindeki arkadaşları da liderlerini PM'de yalnız bıraktı. Haluk Koç, Kemal Anadol ve Ali Topuz ile Muharrem İnce PM toplantısına katılmayıp, yemek yediler.

İstifa etmesin

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, seçimlerde hedeflenen başarıyı sağlayamadığı için istifası istenen CHP lideri Deniz Baykal'a açıkça arka çıktı. Demirel, "Sayın Baykal'ın siyaset dışı kalması veya siyasette bugün gördüğü hizmetlerin dışında kalması, benim açımdan ülke için kayıp olur" diyerek, Baykal'a desteğini ilk kez net biçimde ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious