Baykal'a İstanbul'da iki isim baskısı

Baykal'a İstanbul'da iki isim baskısı.10635
  • Giriş : 02.01.2009 / 14:39:00

Topbaş'ın tekrar aday gösterilmesinden sonra, CHP'den kimin aday gösterileceği sorusu şimdi gündemde. Baykal iki isim için kendisine baskı yapıldığını aktardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul adayı için iki isim arasında değerlendirme yaptıklarını söyledi. CNNTürk'te yayınlanan Ankara Kulisi programında Fikret Bila ve Murat Yetkin'e konuşan Baykal, İstanbul için iki aday arasında değerlendirme yaptıklarını belirtti.

İzmir adaylarının Aziz Kocaoğlu olduğunu ve bunda tereddütlerinin olmadığını belirten Baykal, İstanbul için Kemal Kılıçdaroğlu ve İl Başkanı Gürsel Tekin arasında seçim yapacaklarının sinyalini verdi.

"GÖKÇEK İLE KAYBEDELİM"
İstanbul çok doğal olarak ilan edildi. Ankara Büyükşehir Belediye başkanı ile bir tereddüdün, sıkıntının AKP yönetimi tarafından da kabul edildiği gözlemlendi. Öyle anlaşıyor ki AKP yönetimi ve Başbakan, Melih Gökçek'i aday istemedi ama sonunda buna mecbur kaldı. Tabi bu kararı alırken AKP yönetimi neyi düşündü. Yani; “Ne de olsa kaybedeceğiz. Hiç olmazsa Melih Gökçek ile kaybedelim. Daha iyi olur. Melih Gökçek'siz kaybedersek bizi güç duruma sokar” diye mi düşündü? Kayba oynayan bir karar mıdır bu? Melih Gökçek'le kaybetmeyi ancak onu o şekilde ortadan kaldırmayı mı düşündüler bilemem.
Baykal İstanbul adaylığı için şunları söyledi: "İstanbul'da kamuoyu, basın pek çok isim telaffuz ediyor. Ben de, bunları büyük bir zevkle, ilgiyle izliyorum. Sayın Kılıçdaroğlu'nu son zamanlarda kamuoyunda yaptığı açıklamalar olağan üstü bir etki yarattı. Herkes, “İstanbul'a onu koyun. İstanbul milletvekilidir uygundur.” diye bir talepte bulunuyorlar."

Çarşaf ve türban açılımı ile CHP'nin vizyonunu değiştirerek bir anda ülke gündemine oturan İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin iiçin de kendisine baskı yapıldığını ifade eden CHP lideri, "İl başkanımız Gürsel Tekin'in İstanbul'da toplumun çok dikkatini çekti. Çok tanınan, ilgiyle izlenen, takdir yaratan bir il başkanı olarak gözüküyor. Kamuoyu bunarlın etrafında bir bekleyiş içinde… Tabi bunları zevkle not ediyoruz. Bir kenara koyuyoruz..” diyen konuştu.

Baykal, “Ne zamana kadar not edeceksiniz” sorusuna ise, “ Zamanı var. Çok önemli. Hiçbir parti organında Merkez Yönetim Kurulu dahil. Daha sistematik bir şekilde bu konuyu gündeme almış değiliz. Bir miktar zaman içerisinde olayın netleşmesini tercih ediyoruz.” diye cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*