Baykal'a mahkemeden kötü haber!

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Baykal'ın avukatı Şahin Mengü ile Unakıtan'ın avukatı Ali Özkaya katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Baykal'ın, Maliye Bakanı Unakıtan hakkındaki, kendisine yönelik ''asılsız iddialarda bulunduğu'' gerekçesiyle açtığı 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası reddedildi.

BAYKAL'IN UNAKITAN'A AÇTIĞI DAVAYA RET

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkındaki gensoru önergesi görüşmesi sırasında, kendisine yönelik ''asılsız iddialarda bulunduğu'' gerekçesiyle açtığı 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası reddedildi.

Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, Baykal'ın avukatı Şahin Mengü ile Unakıtan'ın avukatı Ali Özkaya katıldı. Mengü, önceki iddialarını tekrarlayarak, davanın kabul edilmesini talep etti. Özkaya ise mevcut delil durumuna göre, davanın reddine karar verilmesini istedi. Yargıç Zeki Deniz, Unakıtan'ın, 2001'deki ekonomik krizde, ''Baykal'ın Türk Lirası hesabındaki paraları ABD Doları'na çevirerek, Türk Lirası'nın değer kaybından etkilenmediği'' yolundaki sözlerinin, hakkında verilen gensorunun cevaplanması esnasında söylendiğini kaydetti.

Dava konusu sözlerin ''abartılı ve kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olmadığı kanaatine varıldığını'' ifade eden Yargıç Deniz, bu yöndeki manevi tazminat talebiyle ilgili davanın, şartları oluşmadığından reddine karar verdi. Yargıç Deniz, Kemal Unakıtan'ın, Baykal'ın, ''Angora Evlerindeki evinin kaçak olduğu ve kamu alanına tecavüz ettiği'' iddialarına ilişkin olarak da yapılan bilirkişi incelemeleri sonucunda, ''evin iskan ruhsatının bulunmadığının, tasdikli projeye uygun olmayan ilaveler ile kamuya ait yeşil alana tecavüzün bulunduğunun anlaşıldığını'' söyledi.

Baykal'ın ''kişilik haklarına saldırı mahiyeti içerdiği'' iddia edilen konuşmanın, Unakıtan hakkındaki gensoru önergesinde ilişkin görüşmeler sırasında Meclis'te geçtiğini kaydeden Yargıç Deniz, ''konuşmanın yapıldığı yerin herkese açık bir yer olmadığını ve Unakıtan'ın durup dururken sırf Baykal'ın kişilik haklarını ihlal etmek kastıyla bu sözleri söylemediğini'' kaydetti.

Yargıç Deniz, ''Unakıtan'ın, kendini savunma ve savunmasını güçlendirmek babında cevap-soru şeklinde bir konuşma yaptığını ve dava konusu sözlerinin eleştiri mahiyetinde olduğu ve Unakıtan'ın eleştiri sınırlarında kaldığı kanaatine varıldığını'' belirterek, Baykal'ın Angora Evleri'ndeki konutuyla ilgili manevi tazminat davasının reddine karar verdi.

DAVA KONUSU

Baykal'ın avukatı Şahin Mengü tarafından açılan davanın dilekçesinde, 14 Mart 2006 tarihinde TBMM Genel Kurulu'ndaki gensoru görüşmesi sırasında, Unakıtan'ın, kendisine yöneltilen suçlamaları cevaplandırmak yerine, ''Baykal aleyhinde iddialarda bulunduğu'' görüşüne yer verilmişti. Dilekçede, Unakıtan'ın, ''Baykal'ın Türk Lirası hesabındaki paraları ABD Doları'na çevirerek, Türk Lirası'nın değer kaybından etkilenmediği yolunda ''gerçek dışı ve çirkin beyanlarda'' bulunduğu savunulmuştu.

Dilekçede, Unakıtan'ın, Baykal'ın Angora Evlerindeki evinin kaçak olduğu ve kamu alanına tecavüz ettiği gibi iddiaları öne sürdüğü belirtilmişti. Dilekçede, Maliye Bakanı Unakıtan'ın iddialarının, ''Baykal'ın kişilik haklarına saldırma, kamuoyu nezdinde zor durumda bırakma ve politik yaşamını olumsuz yönde etkileme'' kastı taşıyan açıklamalar olduğu öne sürülerek, Unakıtan'dan 50 bin YTL manevi tazminat talep edilmişti.

Dava kapsamında, Baykal'ın Angora Evleri'ndeki konutunda iki kez bilirkişi incelemesi yapılmıştı. İlk keşife ilişkin raporda, eve yapılan ilavelerin İmar Kanunu'na ''uygun olmadığı'' belirtilmişti. Rapora yapılan itiraz üzerine yeni bir bilirkişi incelemesi yapılmış ve ''herhangi bir aykırılık olmadığı'' sonucuna varılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious