Baykal'a memleketinden istifa çağrısı

Baykal'a memleketinden istifa çağrısı.14721
  • Giriş : 26.07.2007 / 16:42:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a memleketi Antalya'dan da 'istifa et' çağrısı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP İl Teşkilatı eski yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bir grup partili, düzenledikleri basın toplantısında Baykal'ı "Parti içi demokratik süreci işletmemek ve yapısal değişikliğin önünü tıkamakla" suçladı. CHP'liler genel merkez yöneticilerinin görevden ayrılmasını istedi. Partililer adına açıklamada bulunan CHP Antalya eski il başkanı Ümit Uysal, demokrasi kültürü en derin bir parti olan CHP'nin demokratik süreçleri işleterek değişimi yakalayacak ve yeniden yapılanmayı sağlayacak gücü olduğunu ancak bunun önündeki en büyük engelin parti yöneticileri olduğunu söyledi.
Partinin yeniden yapılandırılmasını istediklerini ve bunun için de parti üst organlarına yönelik tabandan yükselen bir sesin ifadesi olarak çağrıda bulunduklarını kaydeden Uysal, "Biz seçimden hemen sonra parti üst düzey yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarla parti içi demokratik sürecin işlemediğini görüyoruz. Baykal ayrılsın kurultay süreci başlasın. Baykal'ın ayrılması yeniden yapılanma ve değişim sürecinin küçük bir parçasıdır. Kişilerle bir derdimiz yok, derdimiz CHP'nin yeniden yapılanmasıdır. Hiç kimse ile bağlantımız yoktur." diye konuştu.

Uysal, CHP'de Baykal'ın ya da başka birisinin yerine gelebilecek çok sayıda insan bulunduğunu, kadroları çok zengin, son derece derin demokrasi kültürüne sahip bir parti olduklarını aktardı. Parti tabanının seçimlerden çıkan bu tablodan sonra mutsuz, üzgün ve sorgulayıcı olduğunu ifade eden Uysal, ciddiyetten uzak birtakım başarı hikayelerinin bir kenara bırakılarak, toplumun taleplerine uygun bir yapılanmaya gidilmesinin gerekliliğine işaret etti. Uysal, "Bütün toplumu kucaklayan bir politik anlayış ortaya konarak, toplumun ekonomik yaşamını geliştirme konusundaki kararlılığımız ifade edilmelidir. Toplumun bütün kesimleriyle eşit bir üslupla ilişkili tesis edilmelidir. Polemik siyaset yerine Türkiye'mizin geleceğine verdiğimiz önemi ifade eden yapıcı bir üslup oluşturulmalıdır." şeklinde konuştu.

Uysal, partideki problemi ise şu şekilde özetledi: "Sorun yapısal olarak yenilememe, demokratik süreçleri işletememe, partinin ortak aklını yakalayamama ve dünyada belli bir standardı olan sosyal demokrat değerlerden uzaklaşmadır."

Genel Başkan Baykal'ın kılavuzunun il örgütleri olmadığının kesinleştiğine değinen Uysal, toplumun taleplerine uygun yeniden bir yapılanma gerçekleşmediği takdirde partinin gelecekte daha ağır sıkıntılara düşeceğine dikkat çekmek istediklerini belirtti.

Ümit Uysal, Antalya'dan yaptıkları bir basın açıklaması ile bütün siyasi dengelerin bir anda değişmesini beklemediklerini ancak, Türkiye'nin her tarafında herkesin düşüncelerini ifade etme cesaretini göstermesiyle değişim sürecinin önünün açılacağına inandıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious