Baykal'a Rahşan Hanım'ın sempatisi

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Ecevit’in Genel Sekreterliği’nde CHP’liler ’farklı bir eş’ olan Rahşan Hanım’ı tanıdılar. Ecevit’in üstünde çok etkindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1961’de Çalışma Bakanı olduğunda, Türkiye askeri bir dönemden yeni çıkmıştı. Demokrasiye dönüş sorunlarıyla başetmeye çalışan Türkiye, bir yandan da dünyada esen soğuk savaş rüzgarlarından etkileniyordu. Siyasetin sol kanadı Marksist düşüncenin, sağ kanadı ise "Komünizm öcüsü"nün baskısı altındaydı. CHP’nin siyasi yelpazedeki konumunun ise adı konmamıştı.

ORTANIN SOLU

Genel Başkan İsmet İnönü’nün 29 Temmuz 1965’te seçim arifesinde ortaya attığı "Ortanın solundayız" tezini, CHP’de en çok sahiplenenlerden biri Bülent Ecevit oldu. Zaten o güne değin partinin sol kanadında yer alıyordu. O yüzden de Çalışma Bakanlığı’nda başarılı bir grafik sergilemesine rağmen parti içindeki muhafazakarların tepkisini çekiyordu. Bu tepkilere aldırmadı. CHP’nin 1965 seçimlerindeki yenilgisinin ardından "Ortanın Solu" adlı bir kitap yazarak, partinin yeni çizgisinin bayraktarlığını üstlendi.

İNÖNܒNÜN 3. OĞLU

Kitap, parti içi mücadelede güç kazanmasını sağladı. 1966’daki kavgalı yumruklu kurultay sonrasında İnönü’ye rağmen kurultayı kazanan ekibin isteğiyle Genel Sekreter oldu. Artık kimileri, onu "İnönü’nün üçüncü oğlu" adıyla anıyor, bir yandan da "en kolay safdışı bırakılacak genel başkan adayı" olarak görüyorlardı. Parti içi çekişme giderek tırmanırken, muhafazakarlar CHP’den koptu.

RAHŞAN HİÇ YANILMAZ

Ecevit’in Genel Sekreter olmasıyla siyaset de ilk kez farklı bir "eş"e tanık oldu. Rahşan Ecevit, öbür siyasetçi eşleri gibi geride durmak yerine, aktif olarak eşinin yanında yer aldı. Ev kadınları, gençler ve emeklilerle birlikte "Tanıtım Bürosu" kurdu. Aralarında para toplayarak kitap, broşür, resim, kalem, rozet ve çeşitli hatıra eşyalar hazırlattı. CHP ambleminin basılı olduğu bu eşyalar meydanlarda, sokaklarda bağış karşılığı herkese satılmaya başlandı. Türkiye’de böyle bir şey ilk defa oluyordu. Hem tanıtım yapılıyor, hem de gelir sağlanıyordu.Kadro seçiminde de Rahşan Ecevit oldukça etkiliydi. "Rahşan’ın altıncı hissi çok kuvvetlidir. Duygularında hiç yanılmaz. Mimik ve davranışlarından kimin bizimle, kimin bize karşı olduğunu hemen kavrar" diyordu Ecevit.

BAYKAL’A CHP YOLU

O günlerde gözdesi olan CHP Parti Meclisi danışmanı olan Deniz Baykal’ın yakın kadrosuna girebilmesinde de Rahşan Ecevit’in sempatisi önemli rol oynamıştı. Baykal, Ecevit çiftinin birlikte çıktığı gezilere de katılıyordu. "Topraksızlar Kurultayı"na katılmak üzere çıkılan Adana yolculuğunda da Baykal, CHP’nin beyaz Chevrolet’sinin arka koltuğundaydı. Önde oturan Ecevit, bir ara arkaya döndü. "Rahşan çok sıkılıyor ama şimdi yeni bir uğraş buldu. Bir sahne oyunu yazıyor" dedi. Ardından ekledi: "Deniz Bey, sizden rica etsem de Rahşan’a biraz yardımcı olsanız. Bir gözden geçirseniz.."

Baykal, gülümsedi. "Tabii, tabii, memnuniyetle Bülent Bey" diye cevap verdi. Rahşan Ecevit, genç Baykal’a sevgi dolu gözlerle bakıyordu.

Rahşan Ecevit’in yazdığı oyunun adı "Pülümür’de Aşk"tı. 30 yıl kadar sonra, Ecevit’in başbakanlığı döneminde sahnelenebilecekti.

KÖYKENT SİNYALİ

Bu arada Bülent Ecevit’in yazarlık serüveni de devam ediyordu. Artık sadece şiir yazıp, çeviriler yapmıyor; siyasi kitaplara da enerji ayırıyordu. 1965’te Milliyet gazetesinde günlük yazılar yazdı, 1968’de ise yeni bir siyasi kitap çıkardı: "Bu Düzen Değişmelidir". Yeni bir siyasi program içeriyordu bu kitap. Toprak reformunu savunuyor ve "Köykent" uygulamasını gündeme getiriyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious