Baykal'a sordular: İktidarda ilk yapacağınız iş operasyon mu?

Baykal'a sordular: İktidarda ilk yapacağınız iş operasyon mu?.7248
  • Giriş : 27.06.2007 / 22:40:00
  • Güncelleme : 27.06.2007 / 22:31:01

NTV'de Murat Akgün'ün sunduğu "Seçim 2007" programında Baykal bakın bu soruya ne dedi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP liderini sorularıyla terleten gazeteler Hikmet Bila, Mirgün Cabas, Banu Güven ve Servet Yıldırım.

Baykal'a ilk soru ise Büyükanıt'ın da bugün tekrarladığı K. Irak'a sınır ötesi soru sorul: İktidara gelirseniz ilk yapacağınız iş operasyon mu?

İşte Baykal'ın verdiği yanıtların başladıkları

* Şu anda konjonktür bunu gerektiriyor. Eğer şartlar bu şekilde devam ederse operasyon şart

* Bu hükümetin ilk yanlışı eve dönüş yasası oldu. Bu teröriste af demekti. Sonuç ne oldu? Kaç tane terörist teslim oldu?

* Bir diğer hata ise, bu iktidar Dubai de hükümetin imzaladığı ve 1 milyar dolar karşılığında Irak'a askeri müdahale yapmama taahüdü idi.

İLK TEDBİR NE OLMALI?

* İlk tedbir bu hükümet uzaklaştırılmalı. İlk iş budur. Kesin.Şehide kelle, Terör örgütünün elebaşısına "sayın" diyen zihniyet bu iktidardan uzaklaşmalıdır.

* Biz 1 Mart teskeresi zamanında biz bunu gördük. Türkiye'de terör artacak. Tedbir nedir? Irak sınırının güneyine hemen külliyetli miktarda asker gönderilmeliydi. İşgal etmek anlamında değil ama tedbir anlamında..

AMERİKA FAKTÖRÜNÜ NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ?

* Bakın olmazla karşı çıkmazla olmaz bunlar. Bu bir meşru müdafaa. Birileri buna üzülebilir. Defakto durumu yaratacaksınız. Net bir şekilde oraya gireceğinizi anlatacaksınız. Bu meşru bir savunma. Üzülecekler kızacaklar ama sonunda anlayacaklar..

* Öcalan'ın Suriye'den çıkarınması siyasi irade sonucudur. Başbakan'ın "Türkiye'deki terör bitti de mi Irak'a gireceğiniz" sözleri terörü hiç anlamadığının ürünüdür.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious