Baykal'a taban isyanı

Baykal'a taban isyanı .6791
  • Giriş : 23.10.2007 / 08:11:00

CHP lideri Baykal'ın 'referandumda sandığa gitmeyin' çağrısına parti tabanı aldırmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP'nin güçlü olduğu illerde 'hayır' oyları yüksek çıkarken katılım oranları da Türkiye ortalamasını geçti.

CHP tabanı liderleri Deniz Baykal'ın “referandumda sandığa gitmeyin” çağrısına uymadı. Baykal, referandum öncesi yaptığı açıklamalarda CHP'lilerin sandığa gitmemesini istemesine rağmen CHP'nin güçlü olduğu illerde 'hayır' oyları ve referanduma katılım oranı Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı.

CHP Genel Başkanı Baykal, seçimlerden önce yaptığı açıklamalarda seçmenin referanduma karşı çıkması ve AK Parti'ye karşı tavır koyması için oy kullanmamalarını istemişti. Baykal'ın bu çağrısından sonra CHP'nin güçlü olduğu illerde katılımın düşük olması ve böylece 'hayır' oylarının yüksek çıkmaması bekleniyordu. Ancak 22 Temmuz seçimlerinde CHP'nin güçlü olduğu illerde referandum oylamasına katılımın, Türkiye ortalamasını geçtiği ve yüksek oranda hayır oyları çıktığı görüldü.

7 İLDE YÜKSEK KATILIM

CHP'nin genel seçimlerde yüksek oy olduğu 7 ilde CHP'lilerin 'hayır' oyu vermek için sandığa gitmesi parti tabanının Baykal'ın çağrısına uymadığı şeklinde yorumlandı. Referandumda Aydın, Çanakkale, Edirne, İzmir, Kırklareli, Muğla ve Tekirdağ'da katılım oranı Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious