Baykal'dan AB'ye futbol yanıtı

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Baykal, "Altın gol atın" diyen AB'ye, "Altın gol, kendi kalemize Kıbrıs golüdür. Seçimden sonra bugünkü takım sahadan çekilecek" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AB Komisyonu'nun "askıya alma" kararının "Türkiye'nin altın gol atması durumunda geçersiz olacağı" yönündeki isteklere, yine Futbol diliyle, ancak sert yanıt verdi. "Atmamızı istedikleri altın gol, Türkiye'nin kendi kalesine atacağı Kıbrıs golüdür" diyen Baykal, "Otel pazarlığı ile sahadaki maçı karıştırıyorlar. Seçimden sonra yeni bir Milli Takım oluşacak. Bu şikelerden, otel pazarlıklarından vazgeçsinler. Bunlar yeni dönemde olmayacak" uyarısında bulundu. SABAH'a konuşan Baykal, Olli Rehn'in "Altın gol atın" sözlerine vurgu yaparak, AB'ye "yeni yol haritası için düşünmeye başlayın" çağrısı yaptı. "Türkiye'den bir gol bekleniyor da, nasıl bir gol? Türkiye'nin kendi kalesine Kıbrıs golü atması isteniyor. Kötü oynayan bu takım değişmezse, o da olur" diyen Baykal şöyle devam etti: "Ancak AB yöneticileri şunu unutmasınlar. Seçimlerden sonra bugünkü takım sahadan çekilecek. Seçimden sonra yeni bir Milli Takım oluşturulacak. Bu şikelerden, otel odası pazarlıklardan vazgeçsinler. Otel pazarlığı ile sahadaki maçı karıştırıyorlar."

Baykal, Türkiye-AB ilişkilerinde bugün gelinen noktadan hem AB'yi, hem de "sürekli olarak ödün vermeye hazır olduğu izlenimi veren" hükümetin sorumlu olduğunu iddia ederek çözümü şöyle açıkladı: "nKıbrıs konusu ile AB olayını kesinlikle birbirinden ayırmak gerekiyor.

* Kıbrıs ön şart olmamalıdır. Türkiye için de AB'nin bütün ülkelere uyguladığı yaklaşımlar esas alınmalıdır. nTürkiye'nin insan hakları ve demokratikleşme konusunda bireysel hak ve özgürlükler temel alınmalı. Yani yapay azınlıklar yaratma, cemaat oluşturma yaklaşımı kesinlikle bir kenara bırakılmalıdır." Baykal, bu duyarlılıkları hedef alan yeni bir yol haritası ile Türkiye-AB ilişkilerinin sağlam bir zemine oturtulabileceğini söyledi ve ekledi: "AB yetkilileri bilmedir ki, seçim sonrasında yepyeni bir dönem başlayacak. Bu nedenle yeni yol haritası için düşünmeye başlasınlar."

ŞAMAR OĞLANI DEĞİLİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de "Türkiye, hiçbir koşul altında şamar oğlanı haline getirilebilecek bir ülke değildir" dedi. Öymen, sadece 8 madde değil, şu ana kadar maddelerin tümünün fiilen askıya alındığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious