Baykal'dan Babacan'a sert tepki

Baykal'dan Babacan'a sert tepki.13470
  • Giriş : 19.07.2008 / 22:10:00

Erzincan'da cemevinin temel atma töreninde konuşan CHP lideri, Dışişleri Bakanı Babacan'a 'Müslümanlara baskı olduğu' sözlerinden dolayı sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Bu iktidar Türkiye'yi kaynaştırıp bütünleştirmeyi bırakıp, Türkiye'yi birbirine sokma tehlikesi içine girdi'' dedi.

Baykal, Erzincan'ın Geçit beldesinde yapılacak olan cemevinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinin yanlış bir politikayla ülkeyi yönettiğini öne sürdü.

''İktidarının bir an önce ülkeden elini çekmesi gerektiğini'' ifade eden Baykal, ''Bu iktidar Türkiye'yi kaynaştırıp, bütünleştirmeyi bırakıp, Türkiye'yi birbirine sokma tehlikesi içine girdi. Dini bölme anlayışını bir an önce bırakmalıdır, devleti bölme anlayışını bir kenara bırakmalıdır. İktidar, elini uzattığı yerlerden bir an önce çekmelidir. Dinin içinden, Milletin içinden elini çekmelidir. Silahlı Kuvvetlerin içinden elini çekmelidir'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın yurt dışında katıldığı bir toplantıda ''Türkiye'de Hristiyanlar baskı altında. Sadece Hristiyanlar değil Müslümanlar da baskı altında'' dediğini öne süren Baykal, şöyle konuştu:

''Müslümanlara bir baskı olduğunu düşünen kaç kişi var acaba ülkemizde. Var mı böyle bir anlayış? Türkiye'yi savunmak görevi olan Dışişleri Bakanı, yabancılara yaranmak için onlar Türkiye'nin aleyhinde bir söyleyince bu üç söylüyor. 'Evet biz Müslümanlara da baskı yapıyoruz Hristiyanlara da baskı yapıyoruz' diyor. Eğer baskı yapılıyorsa sen 6 yıldır iktidardasın, o baskıyı kim önleyecek. Ne bekliyorsun önlesene baskıyı. Diyecek ki önleyemiyorum. Laiklik var diyecek. O laiklik İslamiyet'in güvencesi ve teminatı. Biz dinimizi özgürce en iyi şekilde burada yaşıyoruz. 70 milyonun yaşadığı İslamiyet'ten bir sıkıntısı ve şikayeti yok. Hepimiz huzur içindeyiz. Bu Tayyip Erdoğan anasının karnına düşmeden bu millet Müslümandı.''

Baykal, konuşmasının ardından beldede yapılacak cemevi ve kanalizasyon hattı inşaatlarının temelini attı.

Daha sonra Ulalar beldesine geçen Baykal, Belediye Başkanı Ercan Koçer'i makamında ziyaret ettikten sonra belediye binasının önüne yerleştirilen Atatürk büstünün de açılışını yaptı.

Baykal, Mollaköy beldesi meydanında toplanan halk ile selamlaştıktan sonra Çağlayan Belediyesi'ne geçerek, AK Parti'den ayrılarak partisine katılan Belediye Başkanı Ayhan Doğan'a rozet taktı.

Altınbaşak ve Yoğurtlu beldelerinde de gezi ve incelemelerde bulunan Baykal, kent merkezindeki 13 Şubat Stadı'nda yapılan Hacıbektaş Vakfı Alevi Kültür Festivali'ne katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*