Baykal'dan Büyükanıt'a Atatürk'ün Nutuk'uyla gönderme

Baykal'dan Büyükanıt'a Atatürk'ün Nutuk'uyla gönderme.15933
  • Giriş : 06.03.2008 / 12:06:00
  • Güncelleme : 06.03.2008 / 12:13:46

Deniz Baykal, Genelkurmay’ın bildirisindeki “seviyesiz” ve “hain” sözcüklerini hakaret saydı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP lideri Deniz Baykal, Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila'ya bir mülakat vererek Genelkurmay'dan kendilerine gelen tepkiye bir kez daha cevap verdi.

İşte o açıklamalar:

Hain ve seviyesiz sözleri kabul edilemez

CHP’den dün yapılan kısa ama sert açıklamadan sonra görüştüğümüz Deniz Baykal, Genelkurmay’ın bildirisindeki “seviyesiz” ve “hain” sözcüklerine takılmış görünüyor. Bu sözlerin “hakaret” içerdiğini vurgulayan CHP lideri Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a karşı ciddi bir alınganlık içinde.

‘Kimse CHP’ye hain ve seviyesiz diyemez’

CHP lideri Baykal, bu iki sözcük olmasa belki Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasına tepki vermeyecek, olayı üzerine alınmayacaktı. Ancak bu iki sözcüğün Baykal’ı çok üzdüğü anlaşılıyor. Baykal, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Biz, TSK’yı siyasi tartışmaların dışında tutmaya özen gösteriyoruz. Ben, grup konuşmamda da bu özeni gösterdim. Ancak bu sorumluluk sadece bizim değil. Genelkurmay Başkanı’nın da TSK’yı siyasi tartışmaların dışında tutmak sorumluluğu vardır. Yapılan açıklamada ‘seviyesiz’, ‘hain’ deniliyor. Bunlar kabul edilemez kavramlardır. Hiç kimse tarihi boyunca CHP’ye böyle ağır sözler sarf etmemiştir, edemez. CHP’nin nasıl bir parti olduğu ortadadır. CHP, Atatürk’ün önderliğinde bu cumhuriyeti kuran ve o emanete her koşulda sahip çıkan bir partidir. Bu tür hakaretlere muhatap olması mümkün değildir.”

Baykal’ın üzüntüsü

CHP lideri Baykal’ı üzen ve inciten birkaç husus daha var...
Örneğin, Org. Büyükanıt’ın, gazete temsilcileriyle yaptığı toplantıda, Baykal’ın, “Görev tamamlanmamıştır içeride parça bırakılmıştır” sözlerinin sorulması üzerine, “Siz mi belirliyorsunuz görevimizi?” yanıtını vermiş olması. “Kimsenin avukatı değilim ama...” diyerek, Ulusa Sesleniş kaydını değiştirmesiyle ilgili olarak Başbakan Erdoğan’a yöneltilen eleştirilere yanıt vermesi...
Baykal nasıl bir psikoloji içinde?
Dünkü görüşmemizden aldığım izlenimi şöyle aktarabilirim:
CHP’nin, Org. Büyükanıt’ı töhmet altında bırakmaya yönelen Şemdinli olayı ve iddianamesi karşısında aldığı tutum, bu konuda hükümete yönelttiği eleştiriler, TSK’yı yıpratmaya ve etkisizleştirmeyi amaçlayan girişimlere verdiği tepkiler, Kuzey Irak‘a girmemek karşılığında Dubai’de imzalanan anlaşmaya yönelik sert tavrı, PKK ve teröre karşı durduğu çizgi, ulusal bütünlük, cumhuriyetin nitelikleri konusundaki duyarlılığı film şeridi gibi geçiyor Baykal’ın aklından...
Bütün bunlara karşın Genelkurmay’ın “seviyesiz” ve “hain” sözcüklerinin kullanıldığı bir açıklamadan CHP’nin de “nasibini” almış olmasını, en azından bu ihtimalin bulunmasını, kaldıramıyor Baykal...
Baykal, “Bu siyasi bir tartışma. Benim muhatabım Başbakan. Ben TSK’yı siyasi tartışmanın dışında tutuyorum, Başbakan’la tartışıyorum. İşin siyasi sorumluluğunu tartışıyorum. Genelkurmay’ın araya girmesi neden?” diye soruyor.

‘Manzara-i Umumiye’ dokundurması

CHP’nin Genelkurmay’a verdiği kısa yanıttaki bir cümle çok dikkat çekici. Şöyle diyor CHP:
“CHP, ‘Manzara-i Umumiye’yi tarih penceresinden ibretle seyretmektedir.”
Bu sıradan bir cümle değil. Baykal’la görüşmemizde bu cümleye dikkat çektiğimde, “Tarih o cümleyi bilir” demekle yetindi.
Bu cümle Nutuk’un ilk cümlesidir.
Atatürk, Milli Mücadele’yi anlattığı Nutuk’a bu cümleyle başlar:
“1919 senesi mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Vaziyet ve Manzara-i Umumiye” der iki nokta üst üste koyar ve gördüğü manzarayı anlatır...
Baykal’ın, bu anımsatmasının da bir dokundurma olduğuna kuşku yok.
Tarafları üzdüğü açık olan bu tartışmanın sonlandırılması ve terörle mücadelede kutsal bir görev yapan TSK’nın moralini yükseltecek bir zemin oluşturulması herkese düşen bir görev olmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious