Baykal'dan Büyükşehir'e kartel suçlaması

Baykal'dan Büyükşehir'e kartel suçlaması.13188
  • Giriş : 18.10.2008 / 21:37:00

CHP lideri Deniz Baykal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işinin yüzde 90 oranında imar planıyla ilgili değişiklik yapmak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaklaşan yerel seçimler öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yüklenen Ana muhalefet lideri, belediyenin yaptığı imar değişikliklerini eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Başkanı Deniz Baykal, Beşiktaş'taki Süleyman Seba Heykeli, Beşiktaş Kız Yurdu ve Beşiktaş Meydanı'nın açılışını yapmak üzere İstanbul'a geldi. Süleyman Seba'nın heykelinin açılışının ardından bir konuşma yapan Baykal, İstanbul Büyükşehir Belediyesine yüklendi. 'Bana kapı açıver bende seni göreyim' anlayışına dayalı bir belediyeciliği İstanbul'dan çıkarmak istediklerini belirten Baykal, önümüzdeki seçimlerde Büyükşehir Belediyesi şehre imar planı değişikliği taşıyan bir belediyecilik anlayışını benimsemeyecekleri sözünü verdi.

Baykal, "Nasıl imar planı değişikliği kartel bazında imar planı değişikliğidir. Bir plan yapılmış bunu benim için değiştiriver, benim arsam için değiştiriver, daha çok para, daha çok kazanç için bana açık kapı ver. Ben de seni göreyim' anlayışına dayalı bir belediyecik anlayışını İstanbul'dan çıkarmak için önümüzdeki seçimlerde çalışacağız." dedi.

Kartel belediyeciliğine dayalı bir sistem olduğu için İstanbul'un sorunlarının bitmediğini savunan Baykal, "Kartel belediyeciliği nedeniyle, sokağın altyapısı yetmez oluyor ulaşımı yetmez oluyor. Şehrin sıkıntıları bitmiyor. Ve İstanbul yaşanamaz bir kent haline geliyor. İstanbul'un metropol belediyeciliğine ihtiyacı var. Umut ediyorum önümüzdeki seçimleri çok iyi şekilde değerlendireceğiz." şeklinde konuştu.

Kendisini en çok mutlu eden şeyin gençlere hizmet olduğunu ifade eden Baykal, Türkiye'de eğitimin kapanın elinde kaldığını savundu. Devletin bunu unuttuğunu savunan Baykal, hatırlatmak görevinin ise sosyal demokrat belediyelerde olduğunu aktardı. Beşiktaş sınırları içinde 7 üniversitenin bulunduğuna dikkat çeken CHP lideri, "Türkiye'nin gözbebeği üniversiteler burada. Beşiktaş akademik yerleşke haline geldi. Bu üniversitelerin amacı, gençleri Cumhuriyet'e tuzak kuran, Atatürk'e karşı çıkan düşüncelerden uzak tutmak olduğunu aktardı.

Son olarak Beşiktaş Meydanı'nın açılışını yapan Deniz Baykal, basın mensuplarının, Türkiye'nin BM geçici üyeliğine ilişkin sorularını cevapsız bırakarak, programdan hızla ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*