Baykal'dan Erdoğan'a 7 destek

Baykal'dan Erdoğan'a 7 destek.9867
  • Giriş : 25.02.2009 / 01:22:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 12:09:50

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Baykal şöyle konuştu: Bir yılda 645 bin yeni işsiz ortaya çıktı. 1 milyon aileyi etkileyen bir şey bu.dünyada 4'üncü sıraya çıktık bunu anlatmaya çalışıyorum.

Bir de iş yapamayan esnaf var bunlar da hesaba dahil değil. Kayıtlarda işsiz olarak görünmüyor. Bu vahim bir mesele. Gizli işsizliği konuşmuyorum. Başbakan'ın bu konunun ciddiyetini kavraması, CHP'den çare talep etmesi memnun edici...

İşte Deniz Baykal'ın işsizlikle ilgili çözüm önerileri:

1 - Başbakan bu konuya ilişkin temel anlayışını tamamen değiştirmelidir... Teğeti, biz dokunmaycağı, hamdolsunu bıraksın...

2 - 2007 seçimlerinde bütçenin dengeleri bozuldu. Ekonomi yönetimi 2007 seçimine giderken temeller tahrip edildi. Bu 2008'de de aynen devam etti. Bu hükümet derhal harcama hedeflerini çıkarmış olduğu bütçeye göre değil, ekonominin gerçeklerine göre asgariye indirmesi gereklidir.

3 - Otomobil ve dayanıklı tüketim mallarıyla ilgili olarak sıkıntıyı gidermek ve talebi hareketlendirmek için geçici olarak altı ay süreyle bu sektörlerde KDV'yi kaldırın.

4 - Kur politikasında TL'nin aşırı değerlenmesine yönelik durumları frenleyin. Rekabetçi bir kurla Türkiye'de ihracatın teşvik edilmesi de mümkün olacak.

5 - Bankaların kolay kredi vermesi sağlanmalı. Kredi garanti fonu oluşturulmalı.

6 - Sigorta primlerinin derhal 10 puan aşağıya indirilmesi lazım. Türkiye insan çalıştıranın cezalandıran sistemdedir. Türkiye'de adam çalıştırmak pahalı. Çare bu. Derhal sigorta primlerini, çalışan insanlar üzerindeki vergi yükü indirilmeli.

7 - İşsizlik fonunun imkanları, tamamen işsizlik sorununda kullanılmalı.

Başbakan çare istiyorsa alsın ve uygulasın… Bu konuda kendisine her türlü katkıyı ve desteği vermeye hazırız…İşte çare uygulayın bunları

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*