Baykal'dan Erdoğan'a 'AKP' cevabı

Baykal'dan Erdoğan'a 'AKP' cevabı.9797
  • Giriş : 05.06.2009 / 00:40:00
  • Güncelleme : 05.06.2009 / 00:17:08

Baykal, vatandaşın partilere nasıl hitap edeceğine Başbakan'ın karar veremeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın sinirlenmek için yeni bir bahane bulduğunu kaydeden Baykal, "En son bahane şu: 'Bizim partimize kimse AKP demesin, AKP demek edepsizliktir.' diyor" dedi.

Partisinin belediye başkanlığını kazandığı Aydın'ın Söke Belediyesi'ni ziyaret eden Baykal, çıkışta belediye önünde toplanan vatandaşlara hitap etti. Hükümetin icraatlarını eleştiren Baykal, Başbakan Erdoğan'ı öfkelenmek ve sinirlenmek için bahane bulmakla suçladı. Partisine AK Parti yerine 'AKP' denmesini edepsizlikle suçlayan Başbakan Erdoğan'a cevap veren Baykal, "Partilere vatandaşın nasıl hitap edeceğine tepeden inme talimat vererek yön verilemez." dedi.

Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Değerli arkadaşlar, siyasetçilere, partilere, vatandaşın nasıl hitap edeceğine zorlama yaparak, dizgin vurarak, tepeden inme talimat vererek yön verilemez. Vatandaş nasıl isterse öyle der. Vatandaşın kendine göre bir değerlendirmesi var. Bize isteyen Halk Partisi, isteyen CHP der. Canım resmisi (AK Parti) bunu söyleyemezsin diye sık boğaz etmeye hakkımız var mı. Vatandaş nasıl uygun gördüyse uygun gördüğü gibi söyler. Adalet ve Kalkınma Partisi kurulalı 7 yıl olmuş. Yedi yıl sonra Başbakan niye celalleniyor. Bugün bu öfke bu kızgınlık niye ortaya çıkıyor? Öyle anlaşılıyor ki, Başbakan da bir kirlenme sendromunun işaretleri ortaya çıktı. Kendine güvenen bir insan ister ak der, ister AKP der. Ne aldırıyorsun? Sen aklanma istiyorsan adını 'ak' diye söyleyerek bunu sağlayamazsın. Eğer sen aklanma istiyorsan kaldır dokunulmazlığını, benim de dokunulmazlığımı kaldır. Git mahkemeye aklan da gel. O zaman 'ak' diyelim sana. Hayır ben dokunulmazlığın arkasına saklanırım yargıya da gitmem, bana ak diyeceksiniz, olmadı. Vatandaşın ağzına kilit vuramazsın. Resmi isimlerle hitap edeceksin, başka isimlerle hitap etmeyeceksin. Yasak mı çıkaracaksın? Hakaret yok. Vatandaş kendine göre niteleme yapıyor, söylüyor. Vatandaşın dili 'ak' demeye varmıyor, zorlama vatandaşı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*