Baykal'dan Erdoğan'a cevap

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

DYP ve ANAVATAN ile görüşen Erdoğan'ın CHP'yi dışarda bırakmasını değerlendiren Baykal, "Bizimle konuşmayacakmış; canı sağ olsun." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, 'korktu, kaçtı' gibi eleştirilere aldırmadan Cumhurbaşkanı adayı olmadığını açıklama cesaretini göstermesini istedi. DYP ve ANAVATAN ile görüşen Erdoğan'ın CHP'yi dışarda bırakmasını değerlendiren Baykal, "Bizimle konuşmayacakmış; canı sağ olsun." dedi.

CHP Grup Toplantısı'nda konuşan Deniz Baykal, Anayasa'nın 102. maddesinin birinci fıkrasına göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun TBMM üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 milletvekiliyle yapılabileceğini savundu.

Bu şartın gerekmediğini, seçimin 184 milletvekili ile yapılabileceğini savunanların, 102. maddenin birinci fıkrasını nasıl yorumladıklarını merak ettiğini vurgulayan Baykal, "Bu konu Anayasa Mahkemesi'ne gider. Anayasa Mahkemesi bu konuda karar verir. Bu iş hiç umulmadık bir yere gelebilir. Başbakan Erdoğan, derhal bir uzlaşma arayışı içine girmelidir." diye konuştu.

Deniz Baykal, tarihte çok az insanın eline bir şeyi yapmayarak ülkesine hizmet etme fırsatının geçtiğini belirterek, "Başbakan bu noktada cesur olmalıdır. Aday olmayacak cesareti göstermelidir. Ben aday olmayacağı umudunu hala taşıyorum." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın aday olmaması halinde 'korktu, kaçtı' diyenlerin olabileceğini ifade eden Baykal, "Başbakan bu korkuyu içinden atmalıdır. Bu korkusunu izale etmek için ben kendisine yardımcı olurum. Başbakan'ın korktuğundan değil, ülkenin yararı için aday olmadığını tüm Türkiye'ye hep birlikte anlatırız. Sözüm söz. Yeter ki aday olmasın." şeklinde konuştu.

Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimi için uzlaşma arayışları çerçevesinde DYP ve ANAVATAN Genel Başkanları ile görüştüğünü hatırlatarak, şöyle konuştu: "Bu görüşmelerin hayırlı olmasını diliyorum. Bizimle konuşmayacakmış; canı sağ olsun. Kendi sistem anlayışımızı yansıtmak için bir uzlaşma arayışında değiliz. Önemli olan bizimle uzlaşıp uzlaşmaması değil. O meydanda, 14 Nisan günü bir araya gelmiş olan 1 milyon insanla uzlaşsın. Onları anlasın, onları dikkate alsın. Onları göz önünde bulundurarak kararını alsın. Onlarla uzlaştığı zaman bizimle uzlaşmış sayılır. Biz onların adına ve oraya yansımayan Türkiye Cumhuriyetini sahiplenen insanlarımız adına düşüncelerimizi ifade ediyoruz. Umarız Sayın Başbakan, tarihi bir sınav noktasındadır. Umarım yanlış birşey yapmaz. Yapmaması gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. Yapmayacağı umudumu da koruyorum. Yapmayacağını düşünüyorum. Akıl, mantık, sağduyu bunu gerektiriyor. Başbakan'ın bunu sergileyeceği umudumu hala koruyorum. İnşallah arzu ettiğimiz gibi bir sonuç ortaya çıkar. Tütkiye bir gerilime, bir Cumhuriyet krizine sürüklenmez."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious