Baykal'dan Erdoğan'a 'cibilliyetsiz' tepkisi

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın ağzına "cibilliyetsiz" sözünü yakıştıramadıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, "Bir daha ağzına o lafı alma, git ağzını yıka, dişini de fırçala" dedi.
Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına yanıt verdi.
Erdoğan’ın ruh halinin "gel-git" sergilediğini savunan Baykal, Türk siyasi tarihinde duymaya alışık olmadıkları ifadelerle karşılaştıklarını söyledi.
Erdoğan’ın, "Hitler de laikti" sözüne işaret eden Baykal, Hitler’e, "faşist, ırkçı, ruh hastası, cani, katil" gibi bir çok sıfat yakıştırılabileceğini ancak, laik denilemeyeceğini belirtti.
Baykal, Erdoğan’ın, laikliği gözden geçirme ve çiğneme ihtiyacı içinde olduğunu, laikliği Hitler ile harcamaya çalıştığını öne sürdü.
Erdoğan’ın, bilmeden konuştuğunu, kimsenin Hitler’e laik diyemeyeceğini ifade eden Baykal, Hitler’in, 26 Nisan 1933’te Vatikan’da yaptığı konuşmada, "Laik okullara hiçbir zaman müsamaha edilemez" dediğine işaret etti.
Baykal, Hitler’in, inançlarından dolayı Yahudileri en acı muamelelere tabi tuttuğunu anımsatarak, "Laik bir insan, din düşmanı olabilir mi?" diye sordu.
Erdoğan’ın ilgi duyması halinde okumasını önereceği bazı kitaplar bulunduğunu kaydeden Baykal, "Sayın Başbakan’ın anlayışını, kitapla düzeltmek mümkün değil. O, laiklikten hoşlanmıyor. Hitler olmazsa Mussolini olur, o olmazsa başka bir şey olur" dedi.

"KENDİSİNİ MAHKUM ETMİŞTİR"

Baykal, Erdoğan’ın Eskişehir’de yaptığı konuşmada, "cibilliyetsiz, siyasi ahlak yoksunluğu" gibi iddialarla CHP’yi suçladığını söyledi.
Cibilliyetin, "soy, sop" olduğunu anımsatan Baykal, kimsenin soyuna, sopuna bakmadıklarını; insanları soyu, sopu ile tarif etmediklerini; kimseye, soysuz, sopsuz deme hakkını kendilerinde görmediklerini belirtti. Baykal, "72 millet birdir" diyen Hacı Bektaş-ı Veli’nin çizgisinden dünyaya baktıklarını dile getirdi.
Baykal, "Cibilliyet terminolojisiyle orta yerde konuşan bir başbakan, hakkında konuştuğu kişiyi değil, kendisini mahkum etmiş demektir" dedi.
Soy, sop konusunda bir kompleksleri olmadığını dile getiren Baykal, ana ve babalarına, "Bizim soyumuz ne?" diye sorduklarında, "Vallahi bilmiyorum" cevabı almadıklarını" kaydetti.

"BİZİM SOYUMUZ, KUVAYI MİLLİYE"

"Bizim soyumuz da sopumuz da belli" diyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
"(Türkiye’de şu kadar soy var, bu kadar sop var) Yok öyle bir şey.
Türkiye’de, sadece Türk milleti var.
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın ağzına, cibilliyetsiz sözünü yakıştıramadık. Bundan hiç rahatsız olmadık. Bu, yanlış bir söz. Bir daha ağzına o lafı alma, git ağzını yıka, dişini de fırçala.
Soy, sop deyince bir de siyasi soy var. Oradan baktığımızda da vicdanımız çok rahat. Bizim soyumuz, sopumuz Kuvayı Milliye, Müdafaa-i Hukuk, Mustafa Kemal Atatürk."

"BAŞBAKAN, BUNUN ALTINDA KALIR"/b>

Baykal, Başbakan’ın çok tehlikeli açılımlar yaptığını, karşıdakini tahrik ettiğini ifade ederek, "İnsanın içinden, ’senin siyasi soyun ne, sopun ne’ diye sormak geçiyor. Hikmetyar’ın dizinin dibinden mi geliyorsun?Cibilliyet tartışmasını ister atasının, dedesinin soyu sopu diye anlasın, ister siyasetin özü olarak anlasın, bunun altında Sayın Başbakan kalır" diye konuştu.
Erdoğan’ın, CHP’nin, "siyasi ahlak yoksunu olduğunu" söylediğini belirten Baykal, "Ağır ol Sayın Başbakan" dedi.
Baykal, Erdoğan’ın, "bir yasa tasarısı görüşülürken CHP’nin 48 önerge verdiğini" belirttiğini anımsatarak, siyasi ahlak sözünün Erdoğan’ın ağzına yakışmadığını savundu.
Erdoğan’ın, bu sözü kolayca söylememesi gerektiğini ifade eden Baykal, "Senin siyasi ahlaktan bahsetmeye ne hakkın var. ’Dokunulmazlığı kaldıracağım’ diye söz verip, iktidara geldiğinde unutan sen değil misin? Sen, özel yaşamına bak. Onlar siyasi ahlakla bağdaşıyor ama CHP’nin yargıyı savunmak için verdiği önergeler, siyasi ahlaksızlık oluyor. Bu ne kafa, bu ne mantık" diye konuştu.

ERDOĞAN’A ÖNERİLER

Erdoğan’ın, "CHP’nin, öneride bulunmadığını" söylediğini ifade eden Baykal, bunun doğru olmadığını kaydetti.
Baykal, 1 Mart’ta Mecliste bir yanlışı önlediklerini; AB ile müzakerelerde 17 Aralık’ta "Sakın ha imza atma" dediklerini; Terörle Mücadele Yasa Tasarısından 6. maddenin çıkarılmasını istediklerini; Erdoğan’ın milletvekilliğinin önünü kendilerinin açtığını ifade ederek, bütün bunların öneri olduğunu kaydetti.
Yeni bir öneride bulunduğunu dile getiren Baykal, Erdoğan’a, dokunulmazlıkları birlikte kaldırma çağrısında bulundu.
"Terör örgütü elebaşına ’sayın’, şehitlere ’kelle’ dediği ve Hikmetyar’ın önünde diz çöktüğü için Erdoğan’ın özür dilemesini" öneri olarak getirdiğini söyleyen Baykal, Erdoğan’ın, "Yasin El Kadı’ya kefilim" sözünü geri almasını istedi. Baykal, Erdoğan’ın, pancar üreticisine, çiftçiye, emekliye, millete kefil olması gerektiğini ifade etti.
Baykal, Erdoğan’ın, İranlıların tuttuğu 15 İngiliz askerini kurtarmak için ayırdığı zamanın yarısını, Telafer’de 150 Türk’ün öldürülmesinden sonra ayırmadığını ileri sürdü.

"TAVSİYEM, KULAĞINA KÜPE OLSUN"
Erdoğan’a en son ve en önemli önerisinin, "cumhurbaşkanlığına adaylığını koymaması" olduğunu belirten Baykal, sözlerini şöyle tamamladı:
"Sakın ha Cumhurbaşkanı adayı olma. Geçmişte bu kadar güvenle söylediğim sözlerin bana verdiği hakla ve hatta daha fazlasıyla söylüyorum ki sakın ha Cumhurbaşkanı adayı olma, olma... Bu tavsiyem kulağına küpe olsun Sayın Erdoğan.
İki hafta zaman var, sakın ha ihtirasının kurbanı olma. Çok istiyorsun biliyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious