Baykal'dan Erdoğan'a imalı sözler

Baykal'dan Erdoğan'a imalı sözler.9797
  • Giriş : 31.03.2009 / 22:46:00

Erdoğan'ın 'Antalya'yı kaybetmemize bir anlam veremedim' sözlerine Baykal'dan cevap gecikmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 28 Mart yerel seçimlerini siyasi kırılma olarak nitelendirdi. Baykal, Başbakan'ın hayal kırıklığına uğradığını ifade ettiği Antalya ile ilgili ise, "Önümüzdeki dönem en az 28 kere Başbakanı Antalya'ya bekliyoruz." diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında 29 Mart yerel seçimlerinin önemli bir demokratik deneyim olarak yaşandığını; huzur ve barış içinde geride bırakıldığını, itirazların ise yetkili merciler tarafından ele alındığını söyledi.

Seçimlerle birlikte yeni bir sayasi tablonun kendini gösterdiğini belirten Baykal, "Bu tablo, Türkiye'de yeni bir dönemin açılmakta olduğunu bize gösterdi. Yeni bir siyasi şekillenmenin işaretlerini taşıyan bir seçim. Siyaset bu seçimden sonra farklı olacaktır." dedi, Baykal, "2004 ve 2007 seçimlerinde AK Parti giderek güçlenen, kök salan, etkinliğini artıran bir siyasi parti olarak kendini gösterdi. 2007'deki seçimler, 2002'deki sürecin hız kesmediğini ortaya koydu. 2009 seçimlerinde bu sürecin sonuna gelindiği, AK Parti'nin yükselişi etrafında şekillenen Türkiye'nin siyasi tablosunda farklı bir sürecin işlemeye başladığı görüldü." şeklinde konuştu.

29 Mart seçimlerinin, geleceği belirleyen ve yönlendiren bir seçim olduğunu kaydeden Baykal, Türkiye'nin siyasi ezberinin bozulduğunu söyledi. AK Parti'nin ciddi bir oy kaybına uğradığını ifade eden Baykal, şöyle devam etti: "Bu 2002'den bu yana ilk kez ortaya çıkmış bir durum. Türkiye'nin tüm coğrafyalarında kendini gösteren bir tablodur. AK Parti'ye yönelik yeni bir bakış açısının şekillenmekte olduğu görüldü. AK Parti'nin oyları, yüzde 46.7'den, yüzde 38.5'e düşerek, 8 puan azaldı... Bu oy kayması, anlamlı bir siyasi kırılma olarak görülmeli... AK Parti oy kaybediyor, muhalefet güçleniyor."

CHP'nin oylarında ise artış olduğunu aktaran Baykal, oylarının il genel meclisi bazında 5 puan, belediye başkanlığı bazında ise 7.5 puan yükseldiğini aktardı. Baykal, "MHP'de kendi ölçeği içinde, önemli-anlamlı bir oy artışı gerçekleştirdi." yorumunda bulundu.

"Muhalefet toparlanmakta, yükselmekte, kabarmaktadır. AK Parti ise inişe geçmiş bir noktadadır." diyen Baykal, "Bu tablo Türkiye'de demokrasinin işlerliği noktasında önem taşıyor. Bu seçimi, demokratik kazanım olarak görüyorum." ifadesini kullandı. Baykal, seçim çalışmalarını ekonomik sıkıntılar ve yolsuzluklar çerçevesinde yürüttüklerini anlattı.

İKTİDAR GİTMEYİ ÖNGÖREREK SİYASET YAPMALI

İktidarın, "gitmeyi öngörerek" siyaset yapması gerektiğini dile getiren Baykal, "Gidişi içine sindirmelidir. Bunu doğal karşılamalıdır." görüşünü dile getirdi. Ortaya çıkan tablonun muhalefet ve CHP'ye yeni sorumluluk ve görevlere kendini hazırla mesajı verdiğini belirten Baykal, "Türkiye, CHP'ye yeni bekleyiş ve taleplerle bakacaktır." ifadesini kullandı.

Seçim sonuçlarında bazı örgütsel zaafiyetlerin ve belli yörelerde kabul edilemez oy tablosunun ortaya çıktığına değinen Baykal, bu konuda da ayrıntılı çalışma yapacaklarını söyledi. CHP'nin az oy aldığı yerlerin listesinin çıkartılacağını dile getiren Baykal, bu konuda mazeret kabul edilemeyeceğini, nedenlerin araştırılıp, yapılması gerekenlerin yapılacağını vurguladı.

CHP'nin toplumun her kesimini kucaklayan bir parti haline dönüştüğünü dile getiren Baykal, "Oy artışlarıyla, CHP'nin geniş toplum kesimleri ile buluşmaya elverişli bir konumda olduğu görülmüştür." diyerek gelecek dönem için umutlu konuştu.

Baykal konuşmasının ardından soruları da yanıtladı. Seçimlerle birlikte, demokratik yollardan iktidarın değiştirilmek istendiğinin işaretlerini gördüklerini söyleyen Baykal; demokrasi dışındaki yöntemlerin tehdit konusu olmaktan çıktığını, çıkması gerektiğini belirtti. Baykal, siyaset dışı kurumların da hukuka saygı göstermesi gerektiğini aktardı. Demokrasiye iktidar kaynaklı tehditlerin de geldiğini ileri süren Baykal, "Bunun da ortadan kalkması lazım." dedi.

"OBAMA İLE TANIŞMA FIRSATI OLACAK"

ABD Başkanı Barak Obama'nın Türkiye ziyareti çerçevesinde, bir görüşme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Baykal, "Obama, bizlerle de görüşmek istiyor. Meclis'te konuşmadan önce bir tanışma fırsatı olacak." dedi.

Baykal, CHP'nin seçim öncesinde dinsel motifler taşıyan söylemlerde bulunduğu hatırlatılarak, "Bundan sonra da bu açılım devam edecek mi?" şeklindeki soru üzerine, 'açılım sözü'ne itiraz etti. Yaşanan tartışmaların CHP ile ilgili bazı tespitlerin yapılmasına imkan verdiğini aktaran Baykal, CHP'nin din ve inanç konusundaki tutumunun ortaya çıktığını, baskıcı bir parti olmadıklarının ortaya çıktığını belirtti.

"BAŞBAKANI EN AZ 28 KEZ ANTALYA'YA BEKLİYORUZ"

Başbakan Erdoğan'ın, Antalya konusundaki hayal kırıklığının hatırlatılması üzerine Baykal, "Başbakan'ın yer yer ciddi hayal kırıklığına uğradığı anlaşılıyor. Bunların başında da Antalya geliyor. Ben bunu doğal karşılıyorum. Öyle anlaşılıyorki, Başbakan Antalya'yı öyle tahlil etmiş ama demokrasi bu, halkın tercihi bu. Herkes buna saygı gösterecek. Eminim, Başbakan da saygı gösterecek. Bu saygı nasıl ortaya çıkacak? Önümüzdeki dönem en az 28 kere Başbakanı Antalya'ya bekliyoruz. Belediye kimin elinde olursa olsun, Başbakanlar halka, millete ve belediyelere eşit davranırlar. Sayın Başbakan'ın Antalya'ya yönelik ilgisini büyük sevinç ile karşılıyorum. Kendisini Antalya'ya bekliyoruz." diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NUN CHP'NİN BAŞINA GEÇECEĞİ İDDİALARINA BAYKAL, "NİYE OLMASIN" DİYE YANIT VERDİ

Baykal, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'da aldığı yüksek oyun ardından, CHP Genel Başkanı olabileceği söyleniyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine, "Evet, niye olmasın. Bunun kararını partililerimiz uygun görürlerse elbette verirler. Böyle bir konumuz, böyle bir sorunumuz yok." yanıtını verdi.

Baykal, seçimler ile ilgili CHP'nin itirazda bulunup bulunmayacağı ile ilgili bir soru üzerine ise bazı yerlerde itirazların yapıldığını belirterek, "Arkadaşlarımızın itiraz mekanizmasını etkili biçimde kullandığından kuşku duymuyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*