Baykal'dan Erdoğan'a: Sana güvenim yok!

Baykal'dan Erdoğan'a: Sana güvenim yok!.16817
  • Giriş : 02.07.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 01.07.2009 / 23:52:07

Baykal, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliği için Erdoğan’ı suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP lideri Baykal, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliği için Başbakan Erdoğan'ı suçlayarak, "Senin askeri yargıya, TSK'ya güvenin var mı, yok mu bilmiyorum; ama benim sana güvenim yok" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliği için Başbakan Tayyip Erdoğan'ı suçlayarak, "Çıkıp, 'Kurumlar arasında tam bir güven var' diyor. Peki kardeşim ne uğraşıyorsun o zaman? 'Güven var' diyorsun, ama bunu yapıyorsun. Senin askeri yargıya, TSK'ya güvenin var mı, yok mu bilmiyorum; ama benim sana güvenim yok" dedi.

Baykal, dün tatile giren TBMM'de toplanan CHP Grubu'nda şöyle konuştu:
Nitelikli yalancı

2003'te bir oylamada, AKP'li milletvekilleri sahte oy kullanmışlardır. AKP sadece CHP'yi değil, milleti, Türkiye'yi de kandırmıştır. Nitelikli dolandırıcılık vardı Almanya'da, şimdi nitelikli yalancılık yaparak sonuç almaya çalışıyorlar.

Sözde centilmen

Bu olayda bizim de kabahatimiz şudur; Meclis'in tatile girme kararı alınmış, kanunlar üzerinde bir mutabakat sağlanmış ve bir centilmenlik anlaşması yapılmış. Ama siz karşınızdaki insanların o mutabakata bir centilmen gibi sonuna kadar uyacağı güvenini gösterirseniz, yanlış yapmış olursunuz. Onların ne zaman ne yapacağı belli değil.

TSK'dan elini çek

Başbakan'a sözümüz, elini TSK'nın üzerinden çek kardeşim. Yargıyı da mıncıklama, Silahlı Kuvvetler'le de uğraşma. Ortalık darbe lafından geçilmiyor. Allah aşkına bir darbe ortamını hisseden var mı aranızda? Darbeye en uzak noktadayız. Ordunun anlayışı, dünyanın durumu ortada. Ama darbe sözünü istismar etmeye dayalı siyaset var.

Kurumsal baskı

Bir hakim "Üzerimde kurumsal baskı var" dedi. O hakimi öyle konuşturan şartlar, acaba benzer başka mahkemelerde işlemiyor mu, işlemeyecek mi? Birilerinin istemediği, ama hukukun zorunluluğu olan karar için üzerine bir kurumsal baskı geliyorsa, başka hakimlere gelemeyecek mi? Olay sivil ya da askeri yargı olayı değildir. Öyle bir askeri mahkeme olur ki, kendi komutanını cezalandırır; öyle bir sivil mahkeme olur ki kurumsal baskı altında ezilir.

Yargıya hizmet

Olayı 'Askeri yargı-sivil yargı' diye konuşacağımıza, 'Yargı bağımsızlığı' diye konuşalım. 'Onu bunu yargının önüne çıkaracağım' diyen Başbakan, sen de yargıda bir hesabını versene. Başbakan kendisi yargı kaçağı, birilerinin yargıdan aldıkları kararı yeterli bulmuyor, yargı üstüne yargı çıkarıyor. Başbakan 'Kimsenin arkasına saklanarak siyaset yapmayın' diyor. Oysa Türkiye'de saklanarak siyaset yapan tek kişi Başbakan'ın kendisidir. Dokunulmazlık zırhının arkasına saklanıp siyaset yapıyor.

Gül veto etsin

Bazıları buna maç fanatiği gibi 'Gol attık' diye bakıyor. Ancak umuyorum en geç yarın Cumhurbaşkanı "Böyle şey olmaz" diyerek vetoyu çalıştırır. Ancak, ya Cumhurbaşkanı ya da Anayasa Mahkemesi, bu baskıncı zihniyeti, demokratik yapı içinde etkisiz kılacaktır.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*