Baykal'dan 'Fas' benzetmesi!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Türkiye’de rejim kaygısını dile getirmek için sürekli kullanılan ‘İran, Suudi Arabistan ve Cezayir’ benzetmelerine bir yenisi eklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP lideri Deniz Baykal, laiklik endişesini anlatırken bu kez Kuzey Afrika ülkesi Fas’ı kullandı. Milliyet gazetesine konuşan CHP lideri, “Bir Faslı öğretmen, ‘Çevremdekiler örtünmeye başladı, bir süre sonra yalnız kaldım.’ demişti. İşte dine dayalı siyaset süreci böyle işler.” ifadelerini kullandı. Ülkenin Fas’a dönebileceğini ileri süren Baykal’a iktidardan tepki geldi. Baykal’ın sürekli korkuları işlediğini belirten AK Parti Grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, “Sen halkına güvenmezsen, halk sana güvenir mi? CHP iktidara gelse Türkiye’yi üçüncü dünya ülkesi yapar.” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin de CHP liderini toplumsal gerginliğe yol açacak yaklaşımlar sergilemekle suçladı. Baykal’ın CHP zemin kaybettiği için böyle demeçler verdiğini savunan Ergin, şöyle devam etti: “Cumhuriyetimiz bütün dinamikleri ile ayaktadır. Türkiye’deki işleyiş de anayasal kurallar çerçevesinde olmaktadır. Yaklaşık 4 yıldır iktidarda olan AK Parti, demokrasi, kalkınma, refah ve adalet getirmiştir.”

Kuzeybatı Afrika ülkesi olan Fas, krallıkla yönetiliyor. Kral resmiyette ‘emiru’l-mü’minin’ olarak adlandırılıyor. Ancak, mevcut yönetim Batı yanlısı ve İslâmi ölçülerden uzak bir çizgi takip ediyor. Hükümeti geniş yetkilere sahip olan kral tayin ediyor. Kralın Parlamento’nun kabul ettiği kanunları veto etme ve gerek gördüğünde referanduma gitme yetkisi var. Ülkede birden fazla siyasi parti kurulabiliyor. Ancak bir partinin kurulabilmesi için kralın izin vermesi gerekiyor. Üyeleri seçimle belirlenen 333 üyeli bir parlamentosu bulunuyor. Parlamentonun, yasama yetkisi sınırlı ve kralın veto ettiği bir kanun tasarısını yeniden görüşüp kabul etme hakkı yok. Ülkenin resmi dini İslâm. Halkın yüzde 98,7’si Müslüman. Çoğu Avrupa asıllı olan Hıristiyanların oranı yüzde 1, Yahudilerin oranı ise yüzde 0,5.

2002 yılında yapılan genel seçimlerde parlamentoya 22 parti girdi. 333 sandalye bu partiler arasında paylaştırılırken Fas’ın Adalet ve Kalkınma Partisi 42 sandalye ile üçüncü oldu. Birinci olan Sosyalist Halk Güçleri Birliği 50, ikinci olan İstiklal Partisi 48 sandalye kazandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious