Baykal'dan ilginç iddia

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Baykal, Erdoğan'ı karalama kampanyası başlattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde belediyenin paraları Vakıfbank'a yatırıldı. Akit, Yeni Şafak ve Kanal 7'ye kaynak aktarıldı. O dönemdeki banka müdürü, Erdoğan tarafından şu an örtülü ödeneğin başına getirildi. Bu kişi daha önce sahtecilikten ceza aldı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemide, belediyenin paralarını Vakıfbank Valide Sultan Şubesi'ne yatırdığını ve bankanın o dönemki şube müdürünün şimdi Başbakanlık'ta örtülü ödeneğin başına getirildiğini iddia etti. Baykal, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcılığı'da yapan bu kişinin, sahte diploma düzenlemekten 2 yıl ceza aldığını söyledi.
Baykal, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ve daha sonra makamında kabul ettiği gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın belediye başkanlığı sırasında, dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır'ın 9 Nisan 1999'da Başbakan Bülent Ecevit'e "çok gizli" ibareli bir yazı gönderdiğini kaydeden Baykal, o yazıda şu ifadelerin yer aldığını öne sürdü:

Her ay 3 - 4 trilyon
"Her ay 3-4 trilyon liraya yakın paranın, Fazilet Partisi'ne yakın firmalar tarafından Vakıfbank'taki havuz hesaplarına ve oradan da partiye ve Erdoğan'a aktarıldığı... Akit, Yeni Şafak ve Kanal 7'ye devamlı kaynak aktarıldığı... Büyük miktarlarda naylon fatura keserek karşılıksız trilyonlarca lirayı parti ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın mutemet (güvenilir) şahıslarına verdiği duyumları alınmıştır..."

'Aftan yararlandı'
1994 yılında Erdoğan döneminde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütün parasının Vakıfbank Valide Sultan Şubesi'ne yatırıldığını da iddia eden Baykal, bankanın o dönemki şube müdürünün daha sonra Vakıfbank Genel Müdür Yardımcılığı'na getirildiğini ifade etti.

Baykal, bu kişinin sahte diploma verdiği için hapis cezası aldığını, ancak kamuoyunda "Rahşan Affı" olarak bilinen yasadan yararlanarak cezasının ertelendiğini söyledi. "Bu kişi şimdi Erdoğan'ın bütün mali sırlarına vâkıf kişi olarak Başbakanlık'ta örtülü ödeneğin başına getirilmiştir" diyen Baykal, yine Erdoğan'ın döneminde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin paralarını off-shore hesaplara yatırılıp yatırılmadığını da sordu.

O bankacı kim?
Baykal'ın 1994 -1996 yılları arasında Şube müdürlüğü iddialarına neden olan kişinin, 1996 - 1998 yılları arasında Vakıfbank Genel Müdür Yardımcılığı yapan Maksut Serim olduğu öne sürüldü.

1997'de dönemin Devlet Bakanı Metin Gürdere'nin talimatıyla hakkında "sahte belge" düzenlediği iddiasıyla inceleme başlatılan Serim, Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından da YÖK'ten gelen yazıyı değiştirdiği için 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay'ın bu kararı bozmasından sonra 2002'de Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanan Serim, resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıl hapis cezası aldı.

Ancak daha önce verilen 3 aylık cezayı, kazanılmış hak olarak gören mahkeme, önce 3 aya indirdiği cezayı 900 bin lira para cezasına çevirdi.

'Cumhurbaşkanı adayınızı açıklayın'

Baykal, cumhurbaşkanlığı seçiminin AKP iç meselesi olmadığını belirterek, "Cumhurbaşkanlığı, önümüze konacak tabldot değildir" dedi. Baykal dün grupta şunları kaydetti: "Kapalı devre cumhurbaşkanlığı adaylık süreci yaşıyoruz. Niçin açıklama yapılamıyor? Türkiye Cumhuriyeti'ne Cumhurbaşkanı seçimi AKP mutfağının iç işi değildir, Türkiye'nin iç işidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious