Baykal'dan İsrail'in saldırısına tepki

Baykal'dan İsrail'in saldırısına tepki.13459
  • Giriş : 27.12.2008 / 18:33:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırısının, ABD'de bir liderlik değişiminin hemen öncesinde meydana gelmesinin ayrı bir anlam taşıdığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırısının, ABD'de bir liderlik değişiminin hemen öncesinde meydana gelmesinin ayrı bir anlam taşıdığını belirtti.
İzmir'de çeşitli açılış törenlerine katılan Deniz Baykal, Tarihi Asansör binasındaki restoranda, İzmir milletvekilleri, belediye başkanları ve parti yöneticileriyle yediği yemeğin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Baykal, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırısına ilişkin soru üzerine, saldırı karşısında çok acı bir tabloyla karşı karşıya kalındığını söyledi.
İki ülkenin yeniden çatışma noktasına gelmesinin çok üzüntü verici olduğunu ifade eden CHP lideri Baykal, "Hem bölge bakımından hem Türkiye bakımından bu sorunun çözülmemiş olması, maalesef dünyada terörün de gelişmesine katkı yapıyor" diye konuştu.

Dünyanın güçlü merkezlerinin Ortadoğu'daki bu sorunun önemini halen kavrayamadığını söyleyen Baykal, şunları kaydetti:

"Bu nedenle bu konu halen çözülemedi. ABD'de bir liderlik değişiminin hemen öncesinde bu olayın yapılmış olmasının ayrı bir anlamı var. Bu yollarla, bu yöntemlerle bu konu çözülemez. Bunu anlamamız lazım ve konuyu kalıcı biçimde çözmek için uluslararası büyük güçlerin devre girmesi lazım. Bölgede sürdürülebilir, tarafların kabul edebileceği bir barışı, mutlaka taraflara kabul ettirmek lazım. Kendi içlerinde bunu başarıya ulaştıramayacakları görülmüştür. Kararlı, uluslararası dayatmaya ihtiyaç var. Çok üzüntü içerisindeyim. Bu çatışma dünyada terörün gelişmesine de yardımcı oluyor. Terör bir türlü denetim altına alınamıyor, oralarda terör kaynakları besleniyor ve oradan tüm dünyaya yayılıyor. Çatışmayı uluslararası boyuta taşıyor, bir an önce bunu sona erdirmek lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*