Baykal'dan İstanbul ulaşımına tepki!

Baykal'dan İstanbul ulaşımına tepki!.13188
  • Giriş : 25.10.2008 / 12:50:00
  • Güncelleme : 25.10.2008 / 12:07:05

Baykal, sadece trafik düzenlemesiyle kentte ortaya çıkan ulaşım problemini kalıcı biçimde çözüme kavuşturmanın mümkün olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'da ulaşımın çarpık şekilde yapılandığını belirterek, sadece trafik düzenlemesiyle kentte ortaya çıkan ulaşım problemini kalıcı biçimde çözüme kavuşturmanın mümkün olmadığını söyledi.

Baykal, partisinin İstanbul il başkanlığınca düzenlenen ''İstanbul'da Ulaştırmayı Kördüğümleştirmeye Doğru Tanı ve Doğru Çözüm'' konulu sempozyuma katıldı. Yunus Emre Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Baykal, günümüzde siyaset ve bilim ilişkisinin yeni bir anlam kazandığını, yeni bir bütünleşme içine girdiğini söyledi. Baykal, "Bilim ve uzmanlık kadrolarıyla mutlaka bire bir işbirliği içinde olunması gereken alanların başında büyük kentlerin ulaşım çözümü gelmektedir. Bunu siyasi tercihlerle şekillendirerek başarılı götürebilmek mümkün değil. Mutlaka işin içine bilim ve teknolojinin ciddi ölçüde girmesi zorunluluğu vardır. Ulaşım sorununu üreten, onun altındaki diğer kararların mutlaka değerlendirilmesine ihtiyaç var. Ulaşım, trafik düzenlemesiyle çözülemez. Olayı sadece trafik düzenlemesi diye düşünerek bir kentte ortaya çıkan ulaşım problemini kalıcı biçimde çözüme kavuşturmak mümkün değildir" dedi.

Her kentin kendine özgü yönleri olduğunu belirten Deniz Baykal, bu bağlamda İstanbul'un çok müstesna bir kent olduğunu söyledi. Baykal, "Dünyada denizle bu kadar kucaklaşmış, bu kadar birebir ilişkiye girmiş başka bir metropol var mı bilemiyorum. Denizleri birleştiren bir kent. 30 kilometreden daha uzun bir boğazla karşı karşıya olan bir kent. Haliç'i olan bir kent. Bunları dikkate almadan bir ulaşım politikası uygulanabilir mi?" diye konuştu.

İstanbul'un deprem riski taşıyan bir metropol olduğunu belirten Baykal, ulaşımla birlikte yerleşim konusunda da deprem konusunun dikkate alınarak planlama yapılması gerektiğini söyledi. Baykal, İstanbul'un tarihi dokusunun da önemini vurgulayarak, kentleşme çalışmaları sırasında tarihe zarar verilmemesi gerektiğini de söyledi. İstanbul'da ulaşımın çarpık şekilde yapılandığını belirten Baykal, "Bir çok kent artık İnsanlar için değil de otomobiller için kurgulanmış bir yerleşme merkezine dönüşerek anlamını kaybediyor. Bu tablo İstanbul'da da kendini göstermeye başlamıştır" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*