Baykal'dan kadınlar günü mesajı

Baykal'dan kadınlar günü mesajı  	.11397
  • Giriş : 08.03.2008 / 12:19:00

Baykal bir mesaj yayınlayarak Dünya kadınlar gününü kutladı. Baykal mesajında Türk kadınının temel sorunlarına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bir mesaj yayınlayarak Dünya kadınlar gününü kutladı. Baykal mesajında Türk kadınının temel sorunlarına dikkat çekti.

Baykal yayınladığı mesajınde şu ifadelere yer verdi: "Çalışan kadınlar gününde, dünyanın neresinde olursa olsun tüm kadınları sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Biliyorum ki bu yıldönümünde bizim kadınlarımız çoğunlukla buruktur, boynu büküktür, endişelidir, kaygılıdır, eğitimsizdir, işsizdir.

Kafes arkasından dünyaya bakarken, Cumhuriyet ile sosyal hayatın içinde yer alan, Mecelleden medeni kanuna geçiş ile eşit vatandaşlık hakları kazanan, Kurtuluş Savaşı'nda erkeklerle omuz omuz mücadele eden ve aydınlanma ateşini yakan, Atatürk devrimlerinin özü olan kadınlarımız, bugün Cumhuriyet ve kazanımlarından rövanş almaya çalışanların baskı ve tehditleriyle karşı karşıyadır. Kadınlarımız üretimden, sosyal hayattan koparılmak, eve hapsedilmek istenmektedir.

Kadının özgürlüğünü türban ile üniversiteye girmeye endeksleyen AKP Hükümeti Sosyal Sigorta ve Sağlık Sigortası Kanunu tasarısı ile kadınların kazanılmış haklarını da ellerinden almaktadır. ''Kadınlar çalışmak zorundayken artık eşinin geliri arttığı için evde oturabiliyor. Bu da iyi bir şey" diyen bakan, AKP Hükümetinin bakanıdır ve emekçi kadınlar gününde, kadınlarımızın nasıl bir zihniyetle karşı karşıya olduğunu ibret verici bir şekilde göstermektedir. Bu konuda ibret verici bir tablo da şudur; Ülkemizde 15-19 yaş grubundaki genç kızlarımızdan yüzde 47.5'i, 20-24 yaş grubundakilerin yüzde 58.3'ü , 25-29 yaş grubundakilerin yüzde 65.8'i eğitimsizdir ve işsizdir Dünya emekçi kadınlar gününde bu karanlık ve karamsar tabloyu, kurtuluş savaşı koşullarında olduğu gibi yine kadınlarımızın aydınlatacağına, erkeklerle kol kola, yan yana, omuz omuza başarıya ulaştıracağına, Türkiye'ye ve Laik Cumhuriyet'e sahip çıkacaklarına içtenlikle inanıyor, 150 yıllık bir geçmişi olan dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious