Baykal'dan Kılıçdaroğlu'na mesaj var

Baykal'dan Kılıçdaroğlu'na mesaj var.9797
  • Giriş : 04.04.2009 / 12:45:00
  • Güncelleme : 04.04.2009 / 12:05:23

Baykal, kimi çevrelerin 'müstakbel genel başkan' olarak takdim ettiği Kılıçdaroğlu konusunda mesajlar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP lideri Deniz Baykal, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yarışında partinin oyunu 10 puan artırmasının ardından kimi çevrelerin 'müstakbel genel başkan' olarak takdim ettiği Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu konusunda ilginç mesajlar verdi.

Yerel seçimlerde oy artışını adaylara değil, parti politikalarına bağlayan Baykal, medyanın Kılıçdaroğlu'na özel bir önem vermesini şöyle yorumladı: "İlginin altında bazı kesimlerin iyi niyet, samimiyetleri var. Ama bunun olduğu kadar 'CHP'nin içinde bir tartışma fişekler miyiz?' çabası da var. Bunun ben farkındayım."

CNN Türk'te yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Baykal, Türkiye'de yeni bir siyasî dönemin açıldığını savundu. AK Parti'nin oy kaybettiğini ve bu sürecin devam edeceğini ileri süren Baykal, yeni süreçte 'erken seçim' gibi bazı tartışmalara girmek yerine ekonomik krize karşı tedbirlerin ve ülkenin diğer sorunlarının çözümünün tartışılması gerektiğini söyledi. Yerel seçimlerde CHP oylarının 5 puan artmasının adaylardan öte bir parti başarısı olduğunu savunurken, Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki yakıştırmalara değindi. Baykal, medyanın Kılıçdaroğlu'na özel bir önem vermesinin kendisini memnun ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Çünkü medya ile sorunlu bir partiyiz. İstanbul'da Gürsel Tekin ve Kılıçdaroğlu medyayı etkileyen, onların bakış açısını değiştiren bir çalışma yaptılar. Kılıçdaroğlu bu partinin önemli, başarısını kanıtlamış, halkın da önem verdiği bir isim olarak saygın yerini almıştır. İyi bir genel başkan olabilir. Niye olmasın. Her yere layık olduğunu düşündüğüm değerli bir arkadaşımızdır. Olmaması için bir neden yok. Kemal Bey yeni fark edildi. Ben çok daha önce fark ettim. Bu partide görülmeyen çok Kemal Bey'ler var. Bu Kemal Bey'leri de göstereceğiz."

CHP lideri, Güneydoğu'daki sonuçları değerlendirirken, partisinin başarısızlığına hiç değinmezken, AK Parti'ye yüklendi. Hükümetin politikalarının Güneydoğu'da işlemediğini iddia eden Baykal, "DTP'yi etkisiz kılabileceklerini umut ediyorlardı. Tam tersi oldu. Başbakan nasıl Güneydoğu'daki tehditten söz edebilir? Kim iş başında da korkutma, sindirme yöntemlerini Güneydoğu'da uygulayabilir? Bir başbakan bunu nasıl söyler? Yakınan bir başbakan tablosu, perişanlıktır, siyasetin iflasıdır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*