Baykal'dan komisyon için Köşk'e tavsiye

Baykal'dan komisyon için Köşk'e tavsiye.14465
  • Giriş : 01.07.2009 / 23:28:00

CHP lideri Deniz Baykal, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyle ilgili komisyon kurulacağı haberlerine üzerine Cumhurbaşkanı Gül'e çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveç'in AB dönem başkanlığını devralması dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, askere sivil yargı yolunu açan yasa değişikliğini incelemek üzere komisyon kurulacağı haberlerine ilişkin bir soru üzerine, ''Keşke bu komisyon, yasa çıkmadan önce kurulsaydı. Yasa artık çıktı. Komisyon kararı Cumhurbaşkanına kaldı. Cumhurbaşkanı, gerekli görürse istişare talep edecektir'' diye konuştu.

Kendilerinin daha önce mayın yasasıyla ilgili olarak da uyarı yaptığını hatırlatan Baykal, "hükümetin, kendi çıkardığı yasayı veto ettirmek için gerekçe ürettiğini" savundu.

Baykal, şöyle devam etti:

''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasanın anayasaya aykırılığı ve ülke yararlarına aykırılığı konusunda yeterli derecede ikna olmamış olduğu anlaşılıyor. İkna etmesi için hükümetin uğraşmasına gerek yok. Hükümet yasayı çıkardı. Bir yandan yasayı çıkarıp bir yandan veto etmek üzere hükümetin çalışması ilgi çekici bir tablo''

CHP Genel Başkanı Baykal, Albay Dursun Çiçek'in tahliye edilmesiyle ilgili bir soruya da, ''Tutuklandığı zaman bir açıklama yapmamıştım, tahliye edildiği zaman da bir değerlendirme yapmamı gerekten bir durum yok'' yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, Albay Çiçek'in kısa süre için tutuklanıp tahliye edilmesinin kafa karıştırıcı olup olmadığı sorusunu Baykal, ''Cevabı içinde sorular soruyorsunuz'' diye yanıtladı.

Bu arada, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin davetini kabul eden Baykal, Irak ziyaretinin büyük ihtimalle Ramazan ayından sonra gerçekleşeceğini bildirdi. Baykal, Irak ziyaretinin zamanlaması için bu ülkedeki istikrar ve güvenlik durumu ile birlikte görüşmek istediği farklı gruplardan temsilcilerin takvimlerinin de önemli olduğunu ifade etti.

Resepsiyonda bir konuşma yapan AB'nin yeni dönem başkanı İsveç'in Ankara Büyükelçisi Christer Asp da, dönem başkanlığı sırasında Birliğin genişlemeye ilişkin taahhütlerine sadık kalacaklarını belirtti.

Büyükelçi Asp, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a İsveç bayrağının renklerini taşıyan bir kravat hediye ederken, Bağış'ın, kendi kravatını çıkararak yerine Büyükelçi Asp'in hediyesini takması dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*