Baykal'dan kredi kartı yasasına itiraz

Baykal'dan kredi kartı yasasına itiraz.8027
  • Giriş : 23.06.2009 / 15:12:00

Deniz Baykal kredi kartı yasasının sadece bankaların tahsilatını hızlandırdığını ve aidat kararında resmi olmayanı fahiş orandan resmileştirildiğini ifade etti. Krizde unutulan 2 kesime de böyle değindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal parti meclisinde yaptığı konuşmadı şunları söyledi:

Önümüzde yanıtlanması gereken çok önemli sorular onlara değineceğim. Ama öncesinde ekonomik tahribat konusundaki atılması gereken adımları sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye sıkıntılı dönem yaşıyor. Toplum kesimleri çaresizlik içerisinde yaşıyor. Ekonomiyi yönetenler sorumlu politikalar izleyecek durumda gözükmüyorlar. Türkiye'nin bütçesi yoktur. Maliyesi sahipsiz görünüyor. harcamalar faiz giderleri azaldı. Bütün bu konularda ciddi yaklaşımlar sergilenemiyor. Bir süre önce vergi indirimi tavsiyesinde bulunduk ama 6 ay sonra uygulamaya koydular. Şimdi onu sürdürüyorlar.

Ekonomideki tek iyi işaret CHP'nin vergi konusundaki fikrinni yerine getirilmelidir. Çalışanlar üzerinde vergi yükü azaltılmalıdır. Atılacak adımlar kayıtlı ekonomiye geçisi artıracaktır. Hele de işsizliğin rekor kırdığı dönemde hazine devlşet çalışanlar üzerinden kazanç peşine düşmemelidir. Hükümet nasıl uygulamaları önerimizi yerine getiriyorlar. Kompleks yapmasındalar uygulamayı yerine getirsinler...

Kredi kartı borçlarını gündeme geitrmiştik. Bunu birden bire getirmemiştik. İş yerlerikapanıyor insanlar işsiz kalıyor buna bir çare bulun diyorduk. O zaman başbaakan kredi kartı mağduru yoktur demişti. Başbakan bu çözümö anlayışımızı kabul etmiş bulunuyor. Kredi kartı borcu konusu bankaların tahsilatı değildir. Burada düşmüş ve düşecek olan kart mağdurlarına tedbir ortaya koymuşyur. Bu yasa sadece tahsilatı hızlandırma konusu haline geldi. Kredi kartı aidatını çok yüksek düzeyde alacak haline getirmiştir.

Bugün 44 milyon kredi kartı vardır Türkiye'de bunun yıllık kazancı 1,5 katrilyona tekabül etmektedir. Bu sadece kart aidatıdır. 3 katrilyon toplam borçtur. Getirilen düzenleme 2 yılda tüm toplam alacaklarını 2 yılda tahsil imkanını getireceklerdir. Bu getirilen düzenlemenin ortaya çıkması muhtemel tıkanıkları çözmeye önlem getirmemektedir.. Halbuki Kredi kartı borcunu faizleri düşürülerek makul ödeme haline getirmektir. Bu konuda şiddetle düzenlemeye ihtiyaç vardır.

Çek konusunda da acil bir çözüme ihtiyaç vardır.çek konusu artık ekonomi olmaktan çıkmış insani bir hal almıştır. Şimdi mağdur olanların bir çoğu kendine verilen çekin parasını alamadığı için kendisi de ödeyemiyor. Bu konuda hapis uygulaması vardır. Yargıtay bu konuda tuıkanmıştır. Yargıtay'da 75 bin çek dosyası vardır. 2004 yılına kadar... Bundan sonraki çekler ise adeta Yargıtay'ı kitlkemiştir. Bu konuda bazen hapis kararı alınıyor bazen alınmıyor bu konuda bir birlikteliğe ihtiyaç vardır... Adalet Komisyonuna geldi ama hükümet durun acele etmeyelim bunu sonra görüşürüz diyerek bu konuyu tatil sonrasına ertelemiştir. Çekin bir yaptırımı mutlaka olmalıdır. Derhal bu konu ticaret hayatının önemli bir unsuru olarak faciaları ortdadan kaldıran bir düzenlemeye ihtiyaç vardır... Meclis bir an önce bu kanunu çıkarmalıdır... çek mağdurlarının sorununu çözecek yasa çıkarılmadan da Meclis tatile girmemelidir.

Krize çözüm ararken çeşitli önerilerimiz alınıyor. Ama unutlan 2 kesim var. Bu kesimlere yönelik hiçbir tedbir yoktur. Biri çiftçi biri esnaftır... Bu konular çözülürken mutlaka esnaf ve çiftçiyi kalkındıracak önerilere ihtiyaç vardır...

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*