Baykal'dan Laiklik uyarısı

Baykal'dan Laiklik uyarısı .18133
  • Giriş : 28.10.2007 / 15:41:00

Baykal, Cumhuriyet'in 84. kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Cumhuriyetimizin 84. yılını kutladığımız bu gün, etnik ayrışmayı kabul etmeyen bir millet anlayışını, uluslaşma sürecini ve laik cumhuriyeti kararlılıkla sahiplenme, savunma ve koruma günüdür'' dedi.

Baykal, mesajında, ''her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhuriyet Bayramı'nı gururla, onurla, Cumhuriyet'in kazanımlarını ve ulusal birliği koruma kararlılığıyla kutladıklarını'' belirtti. Baykal, şunları kaydetti:

''Cumhuriyetimizin 84. yılını kutladığımız bu gün, etnik ayrışmayı kabul etmeyen bir millet anlayışını, uluslaşma sürecini ve laik cumhuriyeti kararlılıkla sahiplenme, savunma ve koruma günüdür. Bu gurur ve onur günümüzde her zamankinden daha büyük bir değer taşıyan laik Cumhuriyet ile Cumhuriyet'i kuran anlayış ve zihniyet, terör dahil, büyük bir tehlike ve tehditle karşı karşıyadır. İç ve dış bu tehdit ile tehlike, yıllardan beri ulusal birliğimize ve laik Cumhuriyetimize yönelik anlayışlardan, zihniyetlerden kaynaklanmaktadır.

Bugün de aynı anlayışın doğal sonucu olarak başta terör olmak üzere her tür tehdit ve tehlikeye karşı kararlı tavır takınılmamakta, meydan boş bırakılarak bir yandan Cumhuriyet'in kazanımları yok edilmeye, ortadan kaldırılmaya çalışılmakta, öte yandan terör örgütünün saldırılarının arkasında bulunan siyasi proje gözlerden gizlenerek toprak bütünlüğümüz ile ulusal birliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırılar icazete bağlı planlamalara, okyanus ötesi izinlere bağlanmaktadır. Ancak hükümetin, Cumhuriyet'i kuran anlayış ve zihniyeti her zamankinden daha büyük tehlike ve tehdit altına sokan bu politika ve yaklaşımları kamu vicdanında reddedilmekte, toplumun her kesiminden yükselen sesler daha gür çıkmakta ve dalga dalga yayılarak kardeşçe kucaklaşmaktadır. Terör ve terör örgütüyle mücadeleyi hedef alan, ulusal birliği, toprak
bütünlüğünü ve laik Cumhuriyet'i savunan seviyeli, duyarlı, kararlı bu milli dayanışmadan büyük bir memnuniyet duyuyorum.''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 84. yılı kutlanan Türkiye Cumhuriyeti'nin, terör dahil olmak üzere karşı karşıya bulunduğu sorunları, sıkıntıları, tehdit ve tehlikeleri alt edeceğine inancının kesin olduğunu vurgulayarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet'i kuranları, Cumhuriyet devrimini gerçekleştirenleri içten sevgi ve saygıyla selamladığını ve şükranlarını sunduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious