Baykal'dan Madımak için sert tepki

Baykal'dan Madımak için sert tepki.12855
  • Giriş : 01.07.2008 / 19:04:00

CHP lideri Deniz Baykal, Sivas’ta 2 Temmuz 1993'te yaşanan olaylarda 35 yurttaşın hayatını kaybettiği Madımak Oteli’nin restoran olmasına sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, “İnsanlık ayıbının yaşandığı Madımak Oteli zaman geçirilmeden ‘Barış ve Kardeşlik Müzesi’ haline getirilmeli, insan yakılan yerde insanlara kebap yedirme utancına son verilmelidir. Madımak’ı müzeye dönüştürmeliyiz ki, barışın ve kardeşliğin dinamitlenmek istendiği Sivas’ta olduğu gibi, bütün Türkiye’de de, barış ve kardeşlik düşmanlarının oyunları bozulsun” dedi.

Baykal, 2 Temmuz olayları nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Mesajında, “2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde genç, yaşlı, etnik köken ve inanç farkı gözetmeksizin insanlarımızı diri diri yakanlar, kardeşliğimizi dinamitlemek, aydınlığı karanlığa boğdurmak istediler” diyen Baykal, “Madımak’ta 37 can’ın yakılmasının üzerinden 15 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu katliamın acısı belleklerde tazeliğini koruyor. Ancak memnuniyetle görüyoruz ki, üzüntülerini yüreklerine gömenler, acılarını içlerinde taşıyanlar öç alma duygusu taşımıyorlar. Onlar, tehlikenin farkındalar, sorunun kaynağını da, nedenini de, kardeşliğin önemini de biliyorlar” dedi.

Baykal’ın mesajı şöyle: “CHP olarak, Sivas’ta yakınlarını yitirmiş olanların acılarını, kendi acımız biliyor, o acıyı içtenlikle paylaşıyor, yüreğinde dostluk, kardeşlik, barış, insan sevgisi olan her kişi ve kuruluşu, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Tarihin kütüğüne, Madımak’taki vahşetin hedefi, laik cumhuriyet, Cumhuriyetin değerleri ve kurumları olarak kaydedilmiştir.

Ne yazık ki, 15 yıl önce Madımak’ta Türkiye’nin Aydın ve demokratlarını yakanlarla o saldırganlığı destekleyenlerin uzantıları bugün de aynı anlayışı paylaşmaktadırlar. Bunlar, Atatürk’ten veya devrimlerinden bahsedildiği zaman travma geçirenler, Laik Cumhuriyeti, Atatürk ilke ve devrimlerini içlerine sindirememiş olanlardır. Bu gerçek, karşı karşıya olduğumuz tehlikenin büyüklüğünü de göstermektedir.

-MADIMAK MÜZE OLMALI-

Tehlikenin farkında olan CHP dün olduğu gibi, bugün de, dinin siyasallaştırılmasına veya siyasetin dinselleştirilmesine müsaade etmeyecek, Madımak Otelinde yakılan 37 canı da unutmayacak, unutturmayacaktır. Bu nedenle, insanlık ayıbının yaşandığı Madımak Oteli zaman geçirilmeden ‘Barış ve Kardeşlik Müzesi’ haline getirilmeli, insan yakılan yerde insanlara kebap yedirme utancına son verilmelidir. Madımak’ı müzeye dönüştürmeliyiz ki, barışın ve kardeşliğin dinamitlenmek istendiği Sivas’ta olduğu gibi, bütün Türkiye’de de, barış ve kardeşlik düşmanlarının oyunları bozulsun.

Bu büyük acıdan barış ve kardeşlik çıkarmamız, bu kardeşliği sonsuza kadar sürdürmemiz dileğiyle, Madımak’ta yaşamını yitiren can’ları saygıyla anıyor, yakınlarının acısını kendi acımız bilerek, üzüntülerini içtenlikle paylaşıyor, birliğin, beraberliğin kardeşliğin güvencesi olan halkımızı da sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious