Baykal'dan Talabaniye sert çıkış

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genç Bakış programında öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Asker gönderme konusundaki yaklaşımını soran öğrencilere Baykal, Türkiye’nin kimsenin bir karış toprağında gözü olmadığını, Irak’ın bütünlüğü ve Kuzey Irak’taki PKK varlığı konusunda çok hassas olması gerektiğini söyledi.

Baykal, Kuzey Irak’taki otoritelerin PKK temsilcilerine; “Türkiye’ye karşı terör mücadelesi yapacaksanız bunu bizim topraklarımızdan yapmayın” demelerinin gerektiğini kaydetti. Talabani’nin arabuluculuk teklifini de eleştiren Baykal şunları söyledi:

“Sana ne kardeşim. Devletsen devletliğini bil. Yani böylece iş iyice karışıyor. Kuzey Irak’taki durumla Türkiye’deki terör iç içe geçiyor. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Sen kendi işine bak. Kendi alanın içinde Türkiye’ye düşmanlık yapılmasını kabul etme. Onlara de ki; ‘Türkiye bir kardeş ülkedir. Benim dostum ülkedir ve ben onunla iyi geçinmek durumundayım. Senin buradaki faaliyetin benim Türkiye ile ilişkimi engelliyor. Bunu kabul edememem. Çek git buradan.’ O diyemiyorsa Türkiye’nin görevi bunu O’na dedirttirmektir. Ricayla dış politika olmaz, reel ve etkin güçle olur.”

Türkiye’nin kimsenin bir karış toprağında gözü olmadığını belirten Baykal, bunun dışında bir hesap içinde olmadıklarını, Türkiye ve çevresinin huzur, istikrar ve barış içinde olmasını istediklerini belirtti. ABD’nin tek taraflı müdahalesiyle, Orta Doğu’da çok tehlikeli bir sürecin işlemeye başladığını ifade eden Baykal, terörle mücadelede ABD ve Irak’taki otoritelerin Türkiye’ye gerekli katkıyı vermediğini bildirdi. Baykal, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK hareketini etkisizleştirmesini sağlama zorunluluğu bulunduğunu ve terör hareketini sürdürenlerin orada tedavi olarak cephane bulmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

BAYKAL: “SINIRA ASKER GÖNDERSEYDİK ÇUVAL OLAYI OLMAZDI”

1 Mart’ta Amerikan askerlerinin Türkiye’yi üs olarak kullanmasına karşı çıktıklarını söyleyen Baykal, “1 Mart Tezkeresi tartışmaları sırasında sınıra asker yerleştirilmesi gerekirdi. Yapılsaydı askerimizin başına çuval geçiremezlerdi” dedi.

Irak’taki savaş ve Kerkük’ün duruma da değinen Baykal, Başbakan Erdoğan’ın “Gelişmeleri tribünden izleyemeyiz” sözünü de eleştirdi. Baykal internette bir vatandaşın Erdoğan’ın bu sözü üzerine “Ne tribünü sayın Başbakan stadyuma bile bizi almıyorlar” dediğini belirterek Türkiye’nin amacının Kerkük’ü işgal etmek değil varlığını ve etkinliğini hissettirmek olması gerektiğini bildirdi.

1 Mart Tezkeresi görüşmeleri sırasında Amerikan askerlerinin Türkiye’yi üs olarak kullanmaması ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır bölgesine önemli bir güç yerleştirmesi gerektiğini söylediklerini hatırlatan Baykal, bunu Irak’ta kavga vermek üzere değil, bölgedeki savaşın Türkiye’ye olumsuz yansımasını önlemek amacıyla savunduklarını dile getirdi. Baykal, “Amerika 10 bin kilometre öteden gelip Irak’a müdahale ediyor da ben binlerce yıl yan yana yaşadığım ve Türkiye’de terörü destekleyen bir kargaşa karşısında sınırımın hemen güneyine silahlı kuvvetlerimi Türkiye’yi savunmak üzere niye yerleştirmeyim” diyerek, bunun yapılmış olması halinde Türk askerinin başına çuval geçirilemeyeceğini ve Kerkük’ün nüfus yapısının da bu şekilde değiştirilemeyeceğini kaydetti. Baykal şöyle devam etti:

“ABD’nin Irak büyükelçisi geçenlerde bir açıklama yaptı: ‘Türkiye Başbakanı’nın Kerkük ile ilgili sözlerini önemsemeyin’ dedi. Bu sözler Başbakan’ı rencide etti mi bilmiyorum ama beni rencide etti. Bir Türk vatandaşı olarak ben bundan acı duydum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious