Baykal’dan tepki

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Baykal, Erdoğan’a: İmralı’ya da gidip konuş o zaman

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, Erdoğan’ın ’Gerekirse Kuzey Iraklı Kürt gruplarla konuşuruz’ demesini eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Irak’taki Kürt liderlerle görüşülebileceği yolundaki açıklamalarına tepki gösterdi. Baykal, "PKK’yı bir komşu ülkenin desteklemesi müzakere konusu yapılamaz. Herkesle müzakere ederiz, konuşuruz, diyorsan git İmralı’ya konuş o zaman" dedi. Erdoğan’ın MGK toplantısından bilgi sızdırılmasını ve bu konuda haber yayımlanmasını ’vatana ihanet’ diye nitelemesine de tepki gösteren Baykal, "’Vatana ihanet’ sözü bu kadar kolay telaffuz edilmemeli. Bu söz herkesin ağzına da yakışmaz" diye konuştu.

Baykal, CHP’nin dünkü grup toplantısında özetle şu mesajları verdi:

Vatana ihanet: Başbakan bir değerli gazetecimizi (Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila’yı kastedediyor) vatana ihanetle suçladı. Ne yapmış bu gazeteci? MGK’dan önce Türkiye’nin Irak sınırında PKK tehdidiyle ilgili belgelerin toplantıda söyleneceğini söylemiş. Bu hangi anlayış, hangi vatanseverlik duygusu içinde vatana ihanet olabilir. Böyle bir tehdit var, iyi ki var olduğunu tespit eden yetkililer de var. Vatana ihanet, sözü bu kadar kolay telaffuz edilmemeli. Bu söz herkesin ağzına da yakışmaz. Kimmiş vatana ihanet eden, Fikret Bila; hadi canım sen de, sen kendine bak.

Barzani’ye sert tepki: PKK’yı bir komşu ülkenin desteklemesi müzakere konusu yapılamaz. Bunu müzakere edilebilir kabul ederseniz başınız hiçbir zaman dertten kurtulmaz. ’Her şeyi konuşabiliriz’, derken senin toprak bütünlüğünü tartışma konusu yapmak isteyen birileriyle bunu görüşmeye hazır olduğunu söylüyorsan, hiçbir kutsalı kalmamış bir noktaya gelmişsindir. ’Ben PKK ile mücadele edemem, sen mücadele etmeye gelirsen seninle mücadele ederim’ diyor. ’Herkesle müzakere ederiz, konuşuruz’; Git İmralı’ya konuş o zaman. Bush niye El Kaide’yle konuşmuyor. İsrail niye HAMAS’la görüşmüyor?

Yiyeceği alın ama oy vermeyin: AKP grubunda erken bayram toplantısı yapılıyor. Şenlik, düğün, şov. AKP’liler kömür, yiyecek dağıtıyor. Vatandaşlara sesleniyorum, kömür, yiyecek, para ne verirlerse alın. Hiç tereddüt etmeyin, ananızın ak sütü gibi helaldir. Yiyiniz, içiniz, helal olsun. Alınız ama sakın ha, onu verdiler diye, verenlere oy vermeyiniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious