Baykal'dan Türk Ticaret Kanunu'na tam destek

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türk Ticaret Kanunu'nun Türkiye'nin düzenlenmesi gereken en önemli konularından birisi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

17'inci Dünya Muhasebe Kongresi'nin açılışına katılan Baykal, kongrenin İstanbul'da yapılmasının çok yerinde bir karar olduğunu belirterek, Türkiye'nin dünyada son zamanlarda giderek daha çok dikkati çeken, hızla yükselen bir pazar haline geldiğini anlattı. Deniz Baykal, muhasebecilik mesleğinin kuru, teknik bir rakamlar mesleği

olmadığını, bunun ötesinde toplumsal bilinç, toplumsal sorumluluk, ahlaki şeffaflık ve kaynakların doğru kullanılmasını güvence altına alan vazgeçilmez önemde bir uğraş olduğunu söyledi.

Baykal, Türkiye gibi kayıt dışının ağırlıklı yer tuttuğu ekonomik sistemde muhasebecilik mesleğinin topluma katabileceği çok şey olduğunu dile getirerek, ''Başta kayıt dışılığın ortadan kaldırılması ve ekonominin tümünün kayıt altına alınması muhasebecilik mesleğinin görevini yerine getirebilmesi açısından çok büyük önem taşımaktadır'' dedi. Muhasebecilik mesleğinin işlevini yerine getirebilmesi için denetimin eksiksiz, sistemin tümünü kapsayacak şekilde yapılmasını güvence altına almanın önemine işaret eden Baykal, şöyle konuştu: ''Yolsuzlukların soruşturulabilmesi, dokunulmazlıkların bu açıdan ortadan kaldırılabilmesi açısından hükümet ve parlamento düzeyinde denetim dışı alanların bırakılmaması çok büyük önem taşıyor. Bu bakımdan muhasebecilik mesleğinin gereklerini tam yerine getirebilmesini güvence altına alacak bir temel değişim olarak Türkiye'de dokunulmazlıklar konusunun ele alınması gerektiğini bu vesile ile bir kez daha ifade etmek istiyorum. Çünkü bu konulardaki yanlışlıkların bedelini ne yazık ki herkes ödemek durumunda kalıyor.''

CHP Genel Başkanı Baykal, TBMM Genel Kurulu'nun Türkiye'nin düzenlenmesi gereken en önemli konularından birisi olan Türk Ticaret Kanunu'nu ele aldığını belirterek, "TBMM Genel Kurulu'nda bu konu ele alınırken bu yasanın bütünlüğünün, sistematiğinin korunması için gereken çabayı, özeni göstereceğiz." dedi. Baykal, "Ticari yaşamımızın şeffaf ve güvenilir bir hale dönüşmesi ve muhasebecilik mesleğinin güvenceye kavuşması için Türk Ticaret Kanunu'nda yapılan düzenlemeleri Cumhuriyet Halk Partisi'nin destekleyeceğinden kimsenin hiç kuşkusu olmasın." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious