Baykal'dan yüzde 20'lik elektrik zammına tepki

Baykal'dan yüzde 20'lik elektrik zammına tepki.18133
  • Giriş : 08.01.2008 / 17:30:00
  • Güncelleme : 08.01.2008 / 17:49:56

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, elektrik zammının "ölçüsüz" olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deniz Baykal: "Başbakan'ın, ne kadar zam yaptığından haberi yok. Yüzde 2 verdiğin insanlara, şimdi yüzde 20 zam yaptın" dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Baykal, bütün işaret ve belirtilerin, ekonomide güç günlerin geldiğini ortaya koyduğunu belirterek, mali istikrar tablosunun "sağlam temellere dayanmadığını" savundu. Elektrik ve doğalgaz zamlarının süreceğini iddia eden Baykal, "Elektrik de otomatiğe bağlandı. Bundan sonra zamlar otomatik. Bu bir başlangıç. Artık yeni bir süreç geliyor, zamlar dönemi geliyor. Zam yağmurları başlıyor" dedi.

Baykal, kimsenin, etnisite kavramını, anayasaya, devlete taşımaya kalkmamasını isteyerek, "Kimse, Türk milleti kavramını sulandırmaya, zaafa uğratmaya, gizlemeye, maskelemeye çalışmasın. Bu çabalarla, terörü önlemeniz mümkün değildir, olsa olsa terörü azdırırsınız" dedi.

Baykal, Irak'ın kuzeyine yönelik askeri harekatın, Türkiye'yi rahatlatmaya başladığı şeklinde düşünülmeye başlanırken, terör örgütünün, mücadelesinden vazgeçmediğine tanık olduklarını belirtti.

Hükümetin, Irak'a yönelik askeri harekat sonrası, "acaba ne zaman af çıkarırız, nasıl müzakere zemini yakalarız" anlayışında olduğunu savunan Baykal, şimdi bu gerçeklerle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

"Kimse kıvırmasın, saklamaya, bahane bulmaya çalışmasın, Türkiye'de yaşanan olayın adı; terördür" diyen Baykal, bunu, "şiddet" diye tanımlamanın, izah etmenin, meşrulaştırmanın, hakkaniyet kazandırmanın mümkün olmadığını söyledi.

Baykal, Türkiye'nin, terör saldırısına maruz kaldığı sırada, yeni bir anayasa tartışmasına çekildiğini belirtti.

Türkiye'nin, 2 ay önce ABD'li yetkililer ile görüştüğünü, Irak'ın kuzeyinde bir sürecin işlemeye başladığını dile getiren Baykal, "Kara harekatı yapamıyor muyuz, engel mi var? Hava harekatında da serbest miyiz? Bunlar karşısında bir vaadimiz var mı?" diye sordu. Baykal, bütün bunların netleşmesi gerektiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious