Baykal'ın açılımı Arat'ı rahatsız etti

Baykal'ın açılımı Arat'ı rahatsız etti.8111
  • Giriş : 03.12.2008 / 18:28:00

CHP Milletvekili Necla Arat, CHP lideri Baykal'ın son dönemdeki açılımının, iki-üç kişinin arasında, birkaç aydır konuşulan bir konu olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP İstanbul Milletvekili Necla Arat, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın son dönemdeki açılımının, iki-üç kişinin arasında, birkaç aydır konuşulan bir konu olduğunun anlaşıldığını, milletvekillerine hiçbir yansımasının olmadığını iddia etti.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arat, Baykal'ın, partisinin dünkü grup toplantısında, ''tek parti dönemi'' ile ilgili sözlerinin, ''bir öz eleştiri mi yoksa reddi miras mı'' olduğu sorusu üzerine, milletvekilleri arasında bir reddi miras olarak yorumlandığını sandığını söyledi. Arat, ''Öz eleştiri yapacaksak, başka bağlamlarda yapmamız lazım'' dedi.

Tek parti dönemi eleştirilirken, 1930-1940'lı yıllara haksızlık edildiğini ileri süren Arat, verilen örneklerin doğru olmadığını savundu. Tarihçilerin, zaman zaman gündeme gelen örneklerin hiçbir şekilde kanıtlanamadığını ifade ettiklerini belirten Arat, ''Bu örnekler; genellikle karşı devrimci çevrelerin, 85 yıldır çeşitli vesilelerle uydurdukları, dedikodu düzeyinde Anadolu'nun her tarafında yaygınlaştırıp, ne yazık ki CHP'nin aleyhine bir takım anlayışların doğmasına neden oldukları örnekler... CHP Genel Başkanı'nın, bunu meşrulaştıran bir tarzda konuşması da çok şık olmadı'' diye konuştu.

Arat, Baykal'ın son açıklamasının bir politika değişikliği olup olmadığının sorulması üzerine, politika değişikliği olabilmesi için PM'de görüşülmesi gerektiğini söyledi. Arat, ''Ondan sonra bir karara varmamız gerekirdi. Oysa anladığımız kadarıyla iki-üç kişinin arasında, bir kaç aydır konuşulan bir konu... Milletvekillerine hiçbir yansıması olmadı. O yüzden 97 milletvekilinin de bir yerde insan hakları, milletvekili hakları çiğneniyor'' dedi.

Baykal'ın dünkü konuşmasında, ''İnsanların kılığını kıyafetini, devlete meydan okumak diye anlamanın, bir saplantının sonucu olduğu'' yönündeki sözlerinin de anımsatılması üzerine Arat, ''Saplantı yanlış bir ifadeydi. Kullanılmaması gerekirdi'' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*