Baykal'ın düşüncesi politik!

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Atakum Belediye Başkanı Adem Bektaş: "Baykal'ın düşüncesi politik"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samsun'un alt kademe belediyelerinden Atakum Belediye Başkanı Adem Bektaş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'ın süper ligden küme düşen takımlardan Samsunspor ve Diyarbakırspor'a sahip çıkıp bunların ligde kalması gerektiğine ve bu takımlar için kuralların çiğnenebileceğine dair açıklamalarda bulunmasını politik bir söylem olarak değerlendirdi.
Türkcell Süper Birinci Futbol Ligi'ne önce Diyarbakırspor'un ardından da Samsunspor'un veda etmesi, siyasileri karşı karşıya getirdi. Barış ve kardeşlik adına Diyarbakırspor'un ve Samsunspor'un ligde kalması gerektiğine dair açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Futbol Federasyonu'nun da üzerine düşen görevi yapmasını istemişti. Baykal'ın ardından da AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, 17 Haziran 1992 yılında TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna geçici bir madde eklendiğini gerekçe göstererek, TBMM'ye '2005-06 sezonunda Süper Lig, ikinci lig A, ikinci lig B ve üçüncü ligde oynayan takımlar küme düşmez' şeklinde geçici bir madde hazırlayarak Meclis Başkanlığı'na sunmuştu.

Atakum Belediyesi Banda Aceh Halı Saha Tesisleri'nde Dünya Radyo Tiyatro Topluluğu ile kahvaltıda bir araya gelen Başkan Bektaş, gazetecilerin Samsunspor konusundaki sorularına yanıt verdi. Diyarbakırspor ve Samsunspor'a sahip çıkan Balkal'ın AK Parti'yi hedef alarak söylediği "Kendinize af çıkartıyorsunuz, teröristlere af çıkaracağınıza Diyarbakırspor'u lige alın. Hiç kimse 'Kuraldı, ilkeydi, federasyondu' demesin. Önemli olan Türkiye'nin barışı ve kardeşliğidir. Bu iki takımı sahiplenip, lige taşıyacak bir düzenlemeye CHP olarak katkı vermeye hazır olduğumuzu ilan ediyorum. Diyarbakırspor'u, Samsunspor'u da Türkiye'nin birinci liginde görmeye ihtiyacımız var. Bunun gereği neyse yapılmalıdır. Federasyon üzerine düşeni yapmalıdır. Muhalefet olarak üzerimize düşeni yaparız. " şeklindeki sözlerini eleştiren Bektaş, şunları söyledi: "Baykal'ın tavrı ne kadar politikse Yeni'nin tavrı da o kadar politik olacaktır. Liglerde küme düşmenin olmamasını düşünemiyorum. Küme düşmek demek liglerden kopmak demek değildir. Samsunspor'un önümüzdeki sezon ikinci ligde şampiyon olup güçlenerek birinci lige çıkacağına inanıyorum. Birinci ligden nice takımlar geldi geçti. O zaman hiç biri düşmesin. Bu düşünce siyasetten başka bir şey değil" dedi.

Samsunspor'un küme düşmesine üzüldüklerini ancak bunda herkesin suçlu olduğunu söyleyen Adem Bektaş, sadece manevi destek verilerek takımın ayakta tutulmasının mümkün olmadığını vurguladı. Samsunspor'a verilen desteğin pankart açıp deplasmana gitmek için mazot istenmesinden çok daha fazla olması gerektiğini ifade eden Bektaş, " Takımımıza destek için herkes elini cebine ve kalbine koyacak. Kim gönülden destek veriyorsa bunu yapmak zorunda. Bu sezon takımın düşmesinin sebebi, maddi ve manevi desteği aynı anda veremeyen Samsunsporlulardır. Sadece madden ve manen destek olmaz. " ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious