Baykal'ın hükümete destek şartı!

Baykal'ın hükümete destek şartı!.9340
  • Giriş : 03.10.2007 / 13:26:00

CHP Parti Meclisi'nde konuşan Baykal, çarpıcı açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik anayasa değişikliğiyle Türkiye'nin bir hukuk krizine doğru sürüklendiğini savunarak, bu sorunun aşılması için 21 Ekim'de yapılacak referandum öncesinde yeni bir anayasa değişikliğinin zorunlu olduğunu söyledi.

Baykal, hükümetin böyle bir düzenlemeyi gündeme getirmesi durumunda parti olarak destek vereceklerini kaydetti.

CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Baykal toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik Anayasa Değişikliği ve 21 Ekim'de yapılacak referanduma yönelik açıklamalarda bulundu.

Önümüzdeki günlerde cumhurbaşkanlığı ile ilgili çok ciddi anayasal sorunlarla karşı karşıya kalınacağını savunan Baykal, 21 Ekim'de referanduma sunulacak olan anayasa değişikliğinin 11. Cumhurbaşkanının seçimine yönelik düzenlemeyi içerdiğini kaydetti. Baykal, şöyle devam etti:

''Türkiye hazırlanan Anayasa Değişikliği paketiyle maalesef bir hukuk krizi, bir cumhurbaşkanlığı sorunu sıkıntısı içine sürüklenmektedir. Bu konuda uyarıda bulunmayı bir görev biliyorum. Yol yakınken bu konuda bir düzenleme yapılsın. 21 Ekim'den önce Anayasa Değişikliği sonuçlandırılsın. Bu yanlış çözülsün.

Eğer bu yapılmazsa, korkarım 21 Ekim'den sonra Yüksek seçim Kurulu'nun hukuk içinde kalarak yapabileceği başka bir şey yoktur. Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihini tanzim etmek, o seçimle ilgili kararları açıklamakla yükümlü olacaktır. Bunu ihmal etmesi YSK'nın yetkisi dahilinde olan bir iş değildir.

Çünkü ortada halkoyuyla kabul edilmiş bir Anayasa Değişikliği olacaktır. Bu anayasa değişikliğini yok sayma hakkı, bu anayasa değişikliğinin 11. cumhurbaşkanının referandumdan 45 gün sonra seçilmesini öngören bir düzenleme içerdiği gerçeğini yok saymak, ihmal etmek hakkı yetkisi ne Başbakan'da ne YSK'da ne de başka bir organda vardır.

Önümüzdeki hukuki tablo budur. Bu, bu sürecin nasıl yanlış yönetilmiş olduğunun yeni somut bir örneğidir.''

Baykal, bir soru üzerine, bu konuda 21 Ekim'den önce bir anayasa değişikliğinin gündeme getirilmesi durumunda parti olarak destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Deniz Baykal, ''Bizim amacımız, Türkiye'yi sıkıntıya sokmamak. Her bir halk oylamasının 200 trilyon liranın üzerinde bir maliyeti var. Yazıktır, günahtır. Halkın bunca sorunu, sıkıntısı var. İktidarda bu yanlışı düzeltmeye yönelik bir anlayışı, yaklaşımı görürsek memnuniyetle destekleriz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious