'Baykal'ın konuşmaları siyasi popülizm'

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'ın küme düşen futbol takımlarıyla ilgili açıklamalarını siyasi popülizm olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şahin, sporun eşit şartlar içerisinde bir rekabet olduğunu ve bu rekabeti olumsuz etkileyecek her türlü karar ve uygulamanın spordaki rekabet anlayışıyla bağdaşmayacağını ifade etti. Şahin ''O nedenle geçtiğimiz yıl, örneğin Bursaspor küme düşerken veya başka bir takım küme düşerken, bu tür öneriler getirmeyenlerin bu sene 'Samsunspor ve Diyarbakırspor küme düşmesin' demiş olmalarındaki mantığı anlamakta güçlük çekiyorum. Çünkü sadece Süper Lig'den düşmüyor ki. İkinci ve Üçüncü Lig'den de küme düşmeler var. Neden sadece 2 tane Futbol takımının 'Birinci Lig'deki kümeden düşmesin' şeklindeki bir değerlendirmenin siyasi popülizim olduğunu düşüncesindeyim'' diye konuştu.

Böyle bir kararın ve uygulamanın doğru olmadığı kanaatinde olduğunu belirten Şahin, ''Spordan Sorumlu Bakan olarak küme düşen tüm kulüplerimize tıpkı Bursaspor örneğinde olduğu gibi İkinci Lig (A) Grubu'nda önümüzdeki sezon daha iyi çalışarak, mücadele ederek, yeniden Birinci Lig'e dönecek performansları göstermelerini temenni ve tavsiye ediyorum. Aksi halde bakın ne olur. Eğer böyle bir karar alınırsa, önümüzdeki sene küme düşen Futbol takımlarının bağlı bulunduğu ilin milletvekilleri, 'O kulüpler de küme düşmesin' diye aynı önerge ve kanun teklifleri ile gelir. Bir bakarsınız Birinci Lig 100 takımdan oluşan bir lig haline gelivermiş olur.''

Geçmişte buna benzer uygulamaların yapıldığına dikkati çeken Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin, ''Biraz önce Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ndeki ilgili arkadaşlardan bilgi almıştım. Bu tür uygulamalar ne UEFA tarafından, ne de FIFA tarafından asla da sıcak karşılanmayan bir olaydır. O bakımdan Spordan Sorumlu Bakan olarak sayın Baykal'ın bu önerisini, doğrusu kabul edilebilir nitelikte bulmuyorum ve siyasi popülizm koktuğu düşüncesindeyim'' şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili AKP'li milletvekillerin yasa teklifi verme hazırlığında olduklarının hatırlatılması üzerine Şahin, şöyle konuştu:''Milletvekillerinin hangi konuda yasa teklifi verecekleri beni ilgilendirmez, kendi kişisel düşünceleridir. Ama Spordan Sorumlu Bakan olarak ve hükümette de görevli biri olarak düşüncelerimi sizlerle paylaştım. Hükümet olarak bu tür teklifleri desteklemiyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious