Baykal'ın kurultay afişi AK Parti'nin savunmasında

Baykal'ın kurultay afişi AK Parti'nin savunmasında.16520
  • Giriş : 03.05.2008 / 08:26:00

AK Parti Mahkeme’ye teslim ettiği savunmasında Baykal’ın Kurultay afişine de yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

HAKKINDA ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı’ olduğu iddiasıyla kapatma davası açılan AK Parti savunmasını ‘İddianamenin ideolojik olduğu’, ‘Söyleyene göre suç isnat edildiği’, ‘Açıklamaların çarpıtıldığı’, ‘Tekzip edilmiş haberlerin esas alındığı’, ‘Partiyle siyasi bağı olmayanların açıklamalarına yer verildiği’ ve ‘Sadece vatana ihanetten yargılanabilen Cumhurbaşkanı Gül’ün siyasi amaçla iddianame metnine eklendiği’ temeli üzerine kurdu.

Savunmasını örnek açıklama, slogan ve afişlerle destekleyen AK Parti, CHP Lideri Deniz Baykal’ın son kurultayda bilboardlara astırdığı ‘Çekil aradan, din de bizim devlet de bizim millet de bizim’ afişlerine, Demirel, Çiller, Yılmaz, Ecevit ve CHP’li Onur Öymen’in iddianamede kapatma gerekçesi olarak gösterilen sözlere benzer açıklamalarına yer verdi. ‘AK parti laiklik karşıtı eylemlerin değil halka hizmetin odağı haline gelmiştir’ dedi.

FERAGAT, FEDAKARLIK, TEVAZU

BAŞBAKAN Erdoğan’ın başörtüsüne ilişkin Anayasa Değişikliği sırasında muhalefetin sonunun ‘Adnan Menderes gibi olacağı’ şeklindeki imalarına karşı sarf ettiği, ‘Biz o beyaz çarşafla yola çıktık, bedelini ödemeye hazırız’ sözlerinin çarpıtılarak, laiklik karşıtı bir söz olarak değerlendirildiği belirtildi. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Cumhurbaşkanlığına aday olmadığını dile getirdiği ve ardından da ‘Bunların hepsi gelip geçicidir. Başbakan olsan ne yazar, Cumhurbaşkanı olsan ne yazar? Musalla taşına koydukları zaman ‘er kişi niyetine’ diyecekler, ‘Cumhurbaşkanı niyetine’ demeyecekler ki’ şeklindeki sözlerin de çarpıtıldığı ifade edildi. Savunmada, bu sözlerin Başbakan’ın feragatını, fedakarlığını ve tevazusunu gösterdiği halde, bunun laiklik karşıtı sözler olarak nitelendirildiği kaydedildi.

Anayasa’yı değiştirin

İZMİR 9 Eylül Üniversitesi’nde konferans veren AB Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Joost Lagendijk, kapatma davasına ilişkin ‘Anayasa değişikliğine gidilmezse AK Parti kapanacak. Üst düzey AK Parti’li politikacılar ortadan kalkacak. Avrupalılar bunu kesinlikle kabul etmez. Lütfen Anayasanızı değiştirin. AB’nin yaptırım uygulayarak müzakereleri durdurmasını isteyenler var. Nasıl reaksiyon göstereceğimiz konusunda Türkiye’nin de bizim de kafamız karışık’ dedi.

Türkiye yol ayrımında

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin tekrar bir yol ayrımına geldiğini söyledi. Oxford Üniversitesi’nde konuşma yapan Rehn Türkiye’de ülkenin geleceğine ilişkin siyasi bir gerginlik olduğunu ifade etti, ‘Aşırı laikler ile reformcu İslamcılar arasında ayrılma var. Ancak din, hikayenin sadece bir parçası. Büyük şehirlerdeki elitler ile Anadolu’daki dini orta sınıf ve girişimçiler arasında sosyal bir yarılma var’ dedi. Orhan Pamuk’un ‘Kar’ romanının adeta bugünü anlattığını söyledi.

Orgeneral Burhan yalnız değilmiş

AK Parti’nin Anayasa Mahkemesi’ne verdiği ön savunmasında Fethullah Gülen’e yakın bir okulu ziyaret ettiğini belirttiği Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Halis Burhan’ın yanlız olmadığı ortaya çıktı. Gülen’e yakın Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın internet sitesinde emekli Orgeneral Orhan Kilercioğlu, emekli Tümgeneral İlhan Atabaş, emekli Tümgeneral Erdinç Türe, emekli Tuğgeneral Gülemre Aybars’ın da bu gruba yakın çeşitli ülkelerdeki okulları ziyaretlerine ve olumlu görüşlerine yer verildi. Yargıtay Başsavcısı’nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde Gülen’in okullarını ziyaret etttiğini ve bunun ‘laikliğe aykırı eylem’ olduğunu öne sürmesine karşılık AK Parti de savunmasında emekli Orgeneral Burhan’ın da bu okulları ziyaret ettiği örneğini vermişti.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious