Baykal'ın mayınlı arazide direniş mesajı

Baykal'ın mayınlı arazide direniş mesajı.9797
  • Giriş : 27.05.2009 / 16:25:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Çakırhöyük beldesini ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların, temizlenmesiyle ilgili, ''Türkiye'nin sahipsiz olmadığını dünyaya göstermemiz lazım. Bu hükümetin yakasına yapışın, mayınlı arazilerin temizlenmesine dair kanununun Meclisten çıkmasına izin vermeyin'' dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Çakırhöyük beldesini ziyaret etti. Yüksek seçim Kurulunca 29 Mart 2009'da yapılan seçimlerin iptal edildiği ve 7 Haziranda seçimlerin yeniden yapılacağı Çakırhöyük'te halka hitap eden Baykal, TBMM'de görüşmeleri süren mayınlı arazilerin temizlenmesine dair kanuna değindi.

Baykal, 216 bin dönümlük arazide 600 binin üzerinde mayının temizleneceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Şimdi 510 kilometre boyunca mayın döşenmiş olan bu alandan mayınların kaldırılması işini bir yabancı ülkenin şirketine veriyorlar. Bu şirket, 44 yıllığına mayınları temizledikten sonra bu araziyi de kullanacak. Üstelik de bu iş için İsrail'i ve İsrailli bir firmayı seçiyorlar. Dünyada bu işin bu şekilde yapıldığına dair bir tane örnek yok. Bu mayınları bu bölgeye biz koyduk, TSK koydu, yine biz temizleriz. 510 kilometrelik sınır, bir yabancı ülkeye emanet edilebilir mi? Bunun bir anlamı var mı? Üstelik bu sınır, Orta Doğu'ya açılan bir sınır. Karışık olan bir bölgenin sınırı. Bunun akılla mantıkla izah edilmesi mümkün mü?''

''BU İŞİN VEBALİ MİLLETVEKİLLERİNİN OMUZUNDA''

Baykal, bu işin vebalinin milletvekillerinin omuzunda olduğunu, ancak sadece milletvekillerinin değil, o milletvekillerine destek veren milletin de sorumluluğu olduğunu vurguladı.

''Türkiye'nin sahipsiz olmadığını dünyaya göstermemiz lazım. bu hükümetin yakasına yapışın, mayınlı arazilerin temizlenmesine dair kanununun meclisten çıkmasına izin vermeyin'' diyen Baykal, vatandaşlardan bu işe engel olmalarını ve kanunun çıkartılmasına izin vermemelerini istedi.

Baykal, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu iktidarın yakasına yapışın. Bu işe engel olun. Bu kanunun çıkartılmasına izin vermeyin. İktidar sahipleri gözlerini karartmış, illa çıkartacağız diyorlar. Çıkartılsa bile bu kanunun uygulanmasına izin vermeyin. Buna izin vermeyeceğiz.''

ABD'nin, Irak'ı işgali öncesi ABD askerlerinin Türkiye'ye konuşlanmasıyla ilgili tezkerenin TBMM gündemine geldiğini anımsatan Baykal, ''1 Mart'ta bizler buna izin vermedik. Yine izin vermeyeceğiz'' dedi.

''BİR BAKACAKSINIZ CHP İKTİDARA GELMİŞ''

Belde meydanında kendisini dinleyen vatandaşlardan Çakırhöyük Belde Belediye Başkan Adayı Hasan Özdemir'e destek vermelerini isteyen Baykal, şöyle devam etti:

''Siz burada sadece Hasan Özdemir'i seçmiş olmayacaksınız. CHP'nin yükselişine de katkı sağlayacaksınız. Hasan Özdemir'in, görev süresi dolmadan bir bakacaksınız Ankara'da CHP iktidara gelmiş. Bugün ana muhalefet partisinin başkan adayına destek veriyor olabilirsiniz, ancak bir bakacaksınız bu kişi iktidar partisinin başkanı olacak.''

MİLLETVEKİLLİĞİ DOKUNULMAZLIĞI

Çakırhöyük'teki konuşmasının ardından, seçim otobüsüyle Besni ilçesine geçen CHP Genel Başkanı Baykal, Besni Belediyesi önünde toplanan vatandaşlara da hitap etti.

''Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmaya'' değinen Baykal, şunları kaydetti:

''Almanlar bu davayı görüyorlar. Bu davada ismi geçenler ceza alıyor. Bizimkiler hala başlayamadı davayı görüşmeye. Almanya'dan dosyalar gelsin dediler, dosyalar geldi. Dosyanın tercümesi dediler zaman geçirdiler. Şimdi de evrak eksik diyorlar, yazışmalar yapılıyor. Bir yazı gidiyor. Gidiş 6 ay, cevap gelecek o da 6 ay. Yani ne oluyor? Yoksa ucu bir yerlere mi dokunuyor? Yoksa özel bir ilişki mi var? Yani niyet ortada.''

Baykal, siyasetin muhakkak temizlenmesi gerektiğini, bunun da milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasıyla başarılabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Siyaseti temizlemenin yolu, milletvekilli dokunulmazlığını kaldırmaktır. Siyasetçi, kürsüde istediği gibi konuşabilmeli, düşüncesini açıklayabilmeli. Düşüncesi kanunlara aykırı bile olsa bunu yapabilmeli. Bundan dolayı da yargılanmamalı, ancak hırsızlık yaptıysa, yolsuzluk yaptıysa yargılanmalı ve bunun hesabını vermeli. Biz de ise bunun tam tersi oluyor. Siyasetçi düşüncesini açıkladığı için yargılanıyor. Hırsızlık, yolsuzluk yapana ise kimse karışmıyor.''

IRAK CUMHURBAŞKANI TALABANİ'NİN DAVETİ

Baykal, konuşmasının ardından, Besni Belediyesini ziyaret ederek, CHP'li Besni Belediye Başkanı Fahri Serter'e başarılar diledi. Serter'i makamında ziyaret eden Baykal, ilçe hakkında brifing aldı. Baykal, gazetecilerin Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kendisini Irak'a davetiyle ilgili sorusu üzerine de ''Bu konuda henüz bana intikal etmiş bir davet yok'' dedi. Partililerle hatıra fotoğrafı çektiren Baykal, buradaki programının ardından seçim otobüsüyle Şanlıurfa'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*