Baykal'ın Sezer ısrarı

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Anayasaya göre, yeni cumhurbaşkanı seçilinceye kadar Ahmet Necdet Sezer'in görevinde kalacağını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanlığının fetih edilecek bir zirve meselesi haline getirildiğini belirtti.

Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararından memnun olduklarını diele getirerek, "Anayasa Mahkemesi önemli ve saygın bir karar almıştır." dedi. Hükümetin erken seçimi bir lütuf gibi gösterdiğini dile getiren Baykal, hükümetin seçimden başka çaresi olmadığını, buna mecbur olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Baykal, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu iptal etmesinin önemli bir karar olduğunu ifade eden Baykal, manzara karşısında Abdullah Gül'ün de adaylıktan çekildiğini açıklaması gerektiğini söyledi. Abdullah Gül'ün, Başbakan Erdoğan'ın etkisinde kaldığını savunan Baykal, Gül'e, "Ezdirme pehlivan kendini ezdirme" diyerek seslendi.

Erken seçim kararının hükümetin kimseye lütfu olmadığını ifade eden Baykal, "Hükümetin seçimden başka çaresi yoktur. Seçime mecburdur." dedi.

Baykal, Cumhurbaşkanı Sezer'in görev süresinin 16 Mayıs tarihinde sona ermesinin ardından yeni Cumhurbaşkanı seçilinceye kadar görevine devam edemeyeceği yönündeki açıklamaların yanlış olduğunu söyledi.

Baykal, "Seçemedik, Anayasayı tersine uygulayabilir miyiz arayışı içindeler. 11. Cumhurbaşkanı seçilinceye kadar Sayın Sezer Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanıdır." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ayrıca, CHP ve DSP bütünleşmesinin önünde hiçbir engel bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious