Baykal'ın terörle ilgili açıklamaları

Baykal'ın terörle ilgili açıklamaları.13188
  • Giriş : 06.10.2008 / 12:23:00

CHP lideri Deniz Baykal, Türkiye'nin terör belasının nedenlerini canlı yayında değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstemesekte terörde belirli bir bedel ödenir. Fakat ortada ciddi bir sorunun bulunduğu görülüyor. Terörle mücadelede iki temel zaafiyet var, temel olmayanları da var tabi ki...

İstihbarat zaafiyetleri, karakol yerin seçiminden yapılanmasına kadar, sınırla ilişkimizi güvenli biçimde oturtulamamış olması gibi..

Türkiye'nin Kuzey Irak sorunu çözülemedi. En temel nokta, bir komşu ülkenin teröre destek vermemesidir. Eğer böyle bir destek varsa o zaman işte en büyük sorunu yaşarsınız. Devletler Hukuku, ulusların eğemenlik anlayışları hepsi buna destek vermektedir.

Bundan önce yapılan Kara operasyonu Kuzey Irak sorununun çözümü için büyük umuttu. Evet girdik, girmemiz önemliydi ama eğer Bağdat yönetimi, eğer Kuzey Irak yçnetimi, bizim girebileceğimizi gördükten sonra caydırılabiliyorsa işte o zaman amacımıza ulaşmış olurduk.

Hatırlarsınız biz o askeri operasyonu yaparken, Gates Avustralya'dan demeç vermişti. "Türkiye hemen geri çekilmeli" diye. Daha dün bir bugün iki, neden hemen çıkmamız gerekiyor. Gates'in bunları söylemesi benim çok canımı sıktı. Ben bunu dile getirmiştim.

Biz kalıcı çözüm istiyoruz. Kalıcı çözüme onayı henüz alamadığımızı görüyorum. Müttefiklerimizle bir mütabakat henüz sağlanamamış. Geçen defa bu yapıldı diye sevindik ama yapılmamış... Çünkü konu henüz çözülmemiş. Mesele Kuzey Irak'a girme çıkma meselesi değil. Mesele geçerli bir çözüm bulmaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*