Baykal'ın 'U' dönüşü

Baykal'ın 'U' dönüşü .10357
  • Giriş : 26.09.2007 / 18:46:00
  • Güncelleme : 26.09.2007 / 18:20:43

Baykal'ın, 14 yıl önce çok radikal değişiklikler içeren bir anayasa istediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa değişikliği konusunda hükümeti eleştiren CHP lideri Baykal'ın, 14 yıl önce çok daha radikal değişiklikler içeren bir anayasa istediği ortaya çıktı.
Yeni Anayasa Taslağı'na sert bir muhalefet yürüten lideri Deniz Baykal, son 14 yılda 180 derecelik bir dönüş yaptı. Yeni Anayasa Taslağı'nın "Ulusal bütünlüğümüzü tehdit ettiğini" iddia eden Baykal'ın, 1993’te partisinin Merkez Yönetim Kurulu'na hazırlattığı bir roparda çok daha radikal değişiklikler içeren bir Anayasa istediği ortaya çıktı. Bİr TV programında "Hepimiz var olan Anayasa'nın ürünüyüz" diyerek 1982 Anayasası'na sahip çıkan Baykal, yeni anayasa yapmanın eskisinin iptali anlamına geleceğini belirterek, "Böyle bir yetkimiz yok" dedi. CHP lideri, taslakta yer alan 44. maddenin "Türkiye'nin eğitim dilini Türkçe dışında dillere açan bir madde olarak düzenlendiğini" de belirterek, "Nasıl olmuştur da Türkiye'nin yeni anayasa taslağına eğitim dilini etnik dillerde yapmayı öngören bir madde girmiştir? Bu bizim ancak Lozan'da kazandığımız ulusal bütünlüğümüzü 84 yıl sonra bir anayasa ile geri vermemiz sonucunu doğuracaktır" dedi.

ASKERİ REJİM

Baykal'ın, geçmişte ise bugün söylediklerinin tam tersi bir tutum içinde olduğu ortaya çıktı. CHP'nin 1992 yılında yeniden açılması ile birlikte Genel Başkanlık koltuğuna oturan Baykal'ın Anayasa'daki radikal değişiklik istekleri, partisinin MYK'sına hazırlattığı "Değişimin Gücü" başlıklı siyasal ve ekonomik durum raporunda da bütün ayrıntıları ile yer aldı. Raporda, 1982 Anayasası, "Askeri rejim anayasası" olarak nitelendirildi. Anayasa Değişikliği konusunda adım atmayan koalisyon ortakları da "1991 Ekim seçimleri öncesinde iktidara geldiklerinde askeri rejim tarafından yapılan anayasayı değiştirerek, 12 Eylül rejimini tasfiye edeceğini vadeden koalisyon partileri, Anayasa'yı yenileme iddialarını, sonunda Anayasa'nın yalnızca 5 maddesinin değiştirilmesine indirgediler. Askeri rejim anayasası bugün tüm kurum ve kurallarıyla geçerliliğini sürdürüyor" ifadelerine yer verilerek sert bir dille suçlandı.

KÜRTÇE EĞİTİM TALEBİ

Yeni Anayasa'da etnik dillerle eğitimin önünün açılacağını ve bunun da Lozan'da kazanılan ulusal bütünlüğün geri verilmesi anlamına geleceğini savunan Baykal'ın, söz konusu raporda, "Kürtçe eğitim" ve "Kürt Araştırma Enstitüsü" taleplerinin de yer aldığı görüldü. Rap orun , "Kürt sorununa demokratik çözüm" başlıklı 6. Maddesi’nde şu görüşlere yer verildi: "Kürt sorununun çözümü, köklü demokratik açılımlarla birlikte ele alınmalıdır. Bu açılım, etnik grupların dil ve kültürlerini koruma ve geliştirme haklarının, kimliklerini özgürce açıklayabilmelerinin, kendi dillerinde radyo televizyon yayını yapabilmelerinin, gazete ve dergi yayınlayabilmelerinin, özel okullar, araştırma enstitüleri ve benzeri kurumlar kurabilmelerinin güven altına alınmasını da kapsamaktadır."

"YÖK KALKACAK" SÖZÜ

Raporda, YÖK'e de ağır ithamlarda bulunuldu. YÖK'ün "kaldırılacağı" belirtilen raporda "YÖK sisteminin kaldırılarak yüksek öğretim kurumlarının kendi içlerinden seçtikleri organlar eliyle yönetilmesi sağlanmalıdır. Koalisyon partilerinin üniversitelerimize darbe vurmuş olan, tek tipçi ve hiyerarşik YÖK sistemini tasfiye yönünde somut adım atmamış olmaları, demokratikleşme konusundaki samimiyetsizliklerinin başka örneğidi" denildi.

GENELKURMAY MİLLİ SAVUNMA’YA

Deniz Baykal'ın Genel Başkanı olduğu CHP tarafından bundan 14 yıl önce hazırlanan raporda, "12 Eylül rejimini tasfiye edecek ve toplumdaki özgürleşme ve demokratikleşme beklentilerini yanıtlayacak olan yeni anayasa, toplumsal katılımla, siyasi partiler ve tüm kurumlar arasında olabildiğince geniş bir uzlaşmaya dayanılarak hazırlanmalıdır" ifadeleri ile Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açıkça ortaya konuldu. Baykal tarafından hatırlatılan raporda, yeni anayasa yapılırken Milli Güvenlik Kurulu'nun kaldırılması, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması ve Yüksek Askeri idare Mahkemesi'nin görevine son verilmesi gibi CHP'nin radikal talepleri de yer aldı.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious