Baykal'ın yeni vitrini: Petek Gürbüz

Baykal'ın yeni vitrini: Petek Gürbüz.10709
  • Giriş : 26.04.2008 / 09:28:00

Bir dönem Baykal'ın gözdesi olan Tuğba Özay ve Şahnaz Çakıralp gözden düştü. Baykal'ın yeni gözdesi yedi dil bilen Dış İlişkiler Danışmanı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KİMLERİ ÇİZECEK?

Kurultayı rahat geçmesi beklenen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın gündemindeki en önemli madde, kurultayda delege oyuna sunacağı Parti Meclisi (PM) listesi. PM listesi seçimi yarın gerçekleşecek. Baykal'ın mevcut listede çizeceği ilk grup 25'e yakın muhalif isim. Baykal'ın listeye alacağı isimler arasında İstanbul Milletvekili Nur Serter, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve sağdan partiye kazandırdığı İstanbul Milletvekili İlhan Kesici yer alıyor.

YEDİ DİL BİLİYOR

Kulislerde, Baykal'ın vitrin isimleri arasında ise 1977 doğumlu Petek Gürbüz'ün yer alacağı konuşuluyor. 7 dil bilen Gürbüz, bir süredir Baykal'ın Dış İlişkiler Danışmanı olarak görev alıyor. Tiyatro sanatçısı Şahnaz Çakıralp'in yeniden PM listesinde yer almayacağı konuşuluyor.

PETEK GÜRBÜZ KİMDİR?

İlkokul eğitimine, Ankara'da Pakistan Büyükelçiliği'nin okulunda başlamış: "Ama evde de İngilizce konuşup, 'Cive Pakistan' marşını söylemeye başlayınca, endişelenen aileoradan alıp, Çankaya İlkokulu'na vermiş. 3. sınıftan sonra başladığı Çankaya İlkokulu'nda öğretmeni Semra Sezer'di. Tevfik Fikret Lisesi'ni bitirdikten sonra "Ben İtalya'da okuyacağım" demiş. Önce bir aylığına Napoli, sonra Milano'daki European School of Economics: Uluslararası iletişime başlayan Gürbüz, sonra dersleri değiştirip, uluslararası ilişkilere devam etmiş. Ardından Bocconi'de bir lisans programına katılmış.Lisans programını tamamlayabilmesi için bir siyasi partide staj yapmak gerekiyormuş, taa büyükbabadan aile partisi olan CHP seçilmiş. Deniz Baykal'ın onun için anlamını ise şöyle özetlemiş "En çok saygı duyduğum siyasi lider."

NEDEN KADIN ŞOVALYE?

'CHP'nin kadın şövalyesi' tamlaması nereden geliyor? İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, iki ülke ilişkilerine katkılarından dolayı Gürbüz'e, İtalya'da yüksek itibarı olan 'Ordine della Stella della Solidarita Italiano Devlet Nişanı ve Şövalyelik Unvanı' vermesinden geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious